Infratopení

Otázkou vytápění jsme nuceni se zabývat stále častěji. Zdražování energií a neustálé zvyšování nákladů na teplo a provoz našich domácností nemůže nikdo nechat bez povšimnutí. Proto se stále častěji prodejci hlásí s novými možnostmi přitápění.

Infratopení je založeno na vyzařování infračervených paprsků, které mají vlastnost ohřívat jiné předměty. Jeho princip je tedy trochu jiný než klasické vytápění. Infračervené paprsky neohřívají přímo vzduch, ale nejdříve veškeré vybavení v místnosti a od těch se teprve ohřívá okolní prostředí.

Výhodou infrapanelů je zejména rovnoměrné vytápění. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem je při použití infrapanelů nanejvýš 2° C. Místnost se vytápí všude stejně a cirkulace vzduchu je minimální, tudíž velice vhodná pro alergiky, protože prach a alergeny nejsou vířeny.

Jelikož je infrazáření vlastně forma energie, která se pohybuje vzduchem podobně jako světlo, má při vytápění jistý nedostatek. Neumí projít pevnou strukturou. Postavený nábytek vlny infrazáření zastavuje a za nimi může být „zima“. Proto je vždy důležité pečlivě zvážit, jak a kam panel umístit, aby pojal co největší část místnosti.

K dostání jsou na trhu jak stropní, tak stěnové infrapanely a každý druh má svá pro a proti. Obecně jsou však výrobky velmi úsporné a mají dlouhou životnost. Výrobci uvádějí bezúdržbový chod až 50 let.

Stěnové panely jsou často prováděny ve formě obrazu, můžete vybírat z pestré nabídky motivů a panel bude sloužit i jako designový doplněk vašeho interiéru. Montáž panelu zvládne opravdu každý, zahrnuje pouze připevnění na stěnu a připojení do elektrické zásuvky.

Ceny panelů se samozřejmě liší dle velikosti a příkonu. Levnější lze sehnat okolo 5.000 Kč, přičemž jejich příkon se pohybuje okolo 180 W. Výpočet vhodného příkonu lze posoudit až po přesné analýze místnosti, ale obecně lze počítat s 20 W na 1 m2.

Díky rychlému nástupu plného výkonu (mezi 10 – 20 min od zapnutí) a lepšímu tepelnému hospodaření uvádí výrobci až 40% úsporu nákladů. V nízkoenergetických domech jsou stále častěji používaným prostředkem, jak zpříjemnit atmosféru uvnitř domu, zároveň ušetřit a v neposlední řadě prospět svému zdraví. Princip sálavého tepla je totiž nejenom příjemný, ale dokonce je využíván při léčbě řady nemocí.

Hana Blahoutová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>