Jak na uspořádání psacího stolu? Zajícova varianta a další tipy

V souvislosti s organizací psacího stolu si možná vzpomenete na Bronštejnovu metodu logického uspořádání předmětů na pracovní ploše, o níž tak zaníceně přednáší docent Miroslav Zajíc alias Zdeněk Svěrák ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze.

pracovni stul

Ve filmové nadsázce se osvědčil Leffinqwellův-Bronštejnův psací stůl, takzvaná Zajícova varianta. Honosí se dvěma hromádkami učebnic i „výjimečně zdařilým“ Bronštejnovým umístěním poznámkového bloku v sektoru B5. Iniciativou docenta Zajíce byla kartotéka přesunuta z dominantního sektoru A3 do volného B1 a áčka trojky využita k umístění Emersonova-Votočkova týdenního výkonnostního rozvrhového grafikonu.

V reálném životě stačí improvizování s dodržením 2 základních pravidel.

  • Na pracovní stůl patří jen aktuální materiály a každodenní nezbytnosti

Na začátku je třeba promyslet uspořádání stolní lampy a počítačové sestavy. Platí, že horní hrana monitoru má být ve výšce očí. Nejlepší variantou je psací stůl ve tvaru písmene L se sektory pro práci s počítačem i papíry.

Mít na stole jen aktuální materiály a každodenně používané věci znamená pracovní pohodu a v konečném důsledku i mnohem lepší výsledky. V dosahu se osvědčil diář, zápisník, papír A4 na poznámky (namísto lístečků, které se ztrácejí), telefon, mobil a psací potřeby – propisky, tužky a několik zvýrazňovačů.

Odkládací stohovatelné zásuvky Vám poslouží ke krátkodobému uložení rozpracovaných projektů. Další zásuvka se může hodit na skladování materiálů během dne, které následně rozdělíte do složek. Na každý stůl se vejde i rozumný počet osobních věcí – sošek, obrázků, fotografií.

  • Na konci pracovní doby je nezbytné pracovní stůl uklidit

Podaří-li se Vám udělat z organizace pracovního stolu každodenní rutinu, nijak Vás to nezatíží, přičemž výsledky mohou být až ohromující.

Uklizený pracovní stůl určitě neznamená nudný pracovní stůl. Vždyť jde o vytvoření přívětivého místa na mnoho hodin denně. Důležité je udržet pořádek, opatřit si souhrn úkolů, podkladů a termínů i efektivně plánovat. Time management se tomu dnes říká. Opět to není nic vznešeného. Každá žena, která dobře vede domácnost, má tento obor v malíčku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde