Lepené nebo plovoucí korkové podlahy?

Hledáte ideální podlahovou krytinu? A už jste slyšeli o korkové podlaze? Korek jako přírodní materiál není využíván jen k výrobě zátek, jak je všeobecně známo. Z korku se vyrábí kvalitní podlahová krytina, která je příjemná na dotek, má neomezenou barevnou škálu a ani není příliš nákladná.

Jaké další vlastnosti oceníte, jak je to s pokládkou a jaké jsou další výhody korkové podlahy, vám prozradí následující článek.

Korek je přírodní materiál získávaný z kůry korkového dubu. Kůra se každých 9 let obnovuje a nedochází tak k poškození stromu. Primárním výrobkem jsou zátky, ale ze zbytků, které se nadrtí, se za pomocí pojidla vytváření desky, z nichž se pak následně stává korková krytina.

Vlastnosti korku

Korek se díky svým vlastnostem stává ideálním matriálem na podlahovou krytinu. Výroba korkové podlahy je naprosto ekologická, není používáno žádných chemických materiálů. Korek umí velice dobře izolovat teplo, dokonale odhlučí kroky a je odolný proti opotřebování. Co hraje korku do karet je jeho poměrně nízká cena, snadná údržba, pružnost a tvarová stabilita.

I když je korek přírodní materiál, nemusí být žádné obavy s umístěním podlahového topení. Testy prokázaly, že jakýkoliv druh korkové podlahy je vhodný pro umístění podlahového topení. Korková podlaha nebrání průchodu tepla, nedochází k narušení krytiny ani se nezvýší náklady za vytápění. Korek oproti jiným podlahovým materiálům dokáže akumulovat teplo a postupně ho uvolňovat.

Korkovou podlahu jistě ocení alergici. Podlaha pokrytá korkem je antistatická, to znamená, že nevytváří žádný elektrostatický náboj, který by přitahoval nežádoucí částečky, jako je prach a další alergeny. Navíc je korková podlaha hygienická, díky povrchovému laku, který nevylučuje žádné škodlivé výpary, je velice snadná i její údržba.

V neposlední řadě dodá korková podlaha místu atmosféru domova. Její příjemné odstíny, které jsou od nejsvětlejších až po tmavé, skvěle dokreslí pocit pohody a tepla.

Nalepit nebo nechat „plavat“?

Pokud je již jasné, že bude podlahová krytina z korku, jsou dva druhy, jak ji položit. První je za pomocí korkových dlaždic, které se lepí přímo na podklad. Nebo je korková podlaha formou plovoucí podlahy.

Korkové dlaždice jsou ve více variantách, buď přírodní, nebo barevné, díky kterým lze na podlaze vytvářet nejrůznější ornamenty nebo vzory. Korkové dlaždice jsou velmi příjemné na dotek, jde na nich chodit naboso, nestudí, a zároveň skvěle tlumí zvuky a kroky.  Díky snadnému opracování se dají umístit i do nejobtížnějších míst a tvarů.

Obecně platí, čím tlustší dlaždice, tím se všechny vlastnosti umocní, ale zvětší se i cena. Klasická tloušťka je od 3,2 do 6 mm. Co se týče úpravy povrchu, nejběžnějším je nalakování, ale jde použít i vosk nebo olej, který je nejvhodnější. Pokud budou dlaždice na více frekventovaném místě, dají se ochránit i vinylovou folií, ta ovšem působí poněkud studeněji.

Korková plovoucí podlaha má jednu obrovskou přednost před lepením dlaždice, je daleko méně pracné a náročné její položení. Stejně jako jiné plovoucí podlahy funguje na principu zámků, které do sebe zapadají.

I u plovoucí varianty je možnost výběru z přírodního zbarvení, to bude vyžadovat ošetření lakem nebo olejem, nebo je možné si podlahu pořídit s různými vzory a povrchovými úpravami. Díky ošetřujícím přípravkům lze dosáhnout i zbarvení korku do jiného odstínu. Plovoucí korkové podlahy se většinou prodávají v tloušťce mezi 10 až 12 mm.

Ošetření podlahy

Každá korková podlaha potřebuje svou pravidelnou údržbu. Údržba spočívá v nanesení ochranné vrstvy buď formou lakování, voskování nebo naolejování. Vytvořená vrstva bude sloužit jako ochrana před padajícím předměty, drápky domácích mazlíčků nebo kamínků z bot. Díky tomu korková podlaha bude mít životnost až 40let.

Na co si dát pozor

Korková podlaha je vhodná prakticky do všech prostorů. Ideální je do dětských pokojů, kde děti tráví většinu času na podlaze, nebo obývacích místností, kde lidé odpočívají a nechtějí, aby je studilo od nohou.

Pokud bude korková podlaha v místnosti, kde jsou těžké kusy nábytku, je nezbytné jejich nohy opatřit ochrannou vrstvou, aby nevznikaly promáčkliny v podlaze. Jedinou nevýhodou korkové podlahy je, že kvůli světelným paprskům bledne. Může se tak stát, že při stěhování nábytku se objeví tmavší místa než je zbytek podlahy.

Za pomoc při zpracování článku děkujeme společnosti AMADEO – korkové podlahy Praha.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>