Plastová okna – to nejlepší?

V posledních letech plastová okna s přehledem válcují konkurenci. Proč je tomu tak? Opravdu jsou lepší nebo u zákazníků vítězí kvůli úspoře nějaké té korunky? Co o nich musíte vědět?

Plastová okna jsou trendem, který ovládá český trh. Pokud budeme tuhle umělohmotnou variantu zvažovat, měli bychom vědět něco o jejím složení, výhodách i nevýhodách. Na co se zaměřit?

1) Sledujte počet komor!

Základem jsou profily rámů. Jsou vyráběny vytlačováním z neměkčeného PVC, vnější stěna je silná 2,8 – 3 mm. Vnitřní dutina je rozdělena na několik komor. Počet komor se pohybuje od 3 do 6, standardní je 3-komorový systém. Vyšší počet komor ale znamená lepší tepelně izolační vlastnosti rámů oken. Laicky by se proto dalo říct: Čím víc komor, tím lépe!

Okna nejsou šroubovaná ani vrtaná, jsou lepená. Sklo je řešeno výhradně dvojskly, ale můžeme se setkat i s trojskly, záleží na výrobci a patentu. Často je prostor mezi skly vyplněn inertním plynem, který také vylepšuje izolační vlastnosti oken.

2) Povrchovou úpravu si lze zvolit

I když výrobci či prodejci oken nabízejí v základní ceně oken jen bílé provedení, neznamená to, že si nemůžeme vybírat. Možností je totiž celá řada, jen je nutné si za nadstandardní provedení připlatit. Nejčastější jsou imitace dřeva, jako například mahagon, palisandr nebo světlý dub. Někdy je nutné si připlatit i za jiné provedení – dvoukřídlá okna bývají o něco dražší. Peněženkou zatřesou i okna na míru, pro atypické nebo nepravidelné okenní otvory.

3) Sledujte izolačního hodnoty!

Úniky tepla jsou největší hlavně v oblasti skla. Plastová okna to mají vyřešeno pomocí dvojitého (někdy trojitého) skla, v dutinách je inertní plyn. Tepelně izolační vlastnosti se udávají hodnotou součinitele prostupnosti tepla U [W/m2K]. Platí, že čím nižší se udává hodnota, tím lepší jsou izolační vlastnosti oken. Pro představu: standardní izolační dvojskla jsou na trhu k dostání s uvedeným součinitelem 1,1 – 2,9. Slušný rozdíl, co říkáte?

4) Komory drží teplo doma

Také je vhodné, aby okna byla opatřena plastovým distančním rámečkem, který pomáhá eliminovat rosení skla. Je samozřejmé, že teplo uniká i přes samotný rám oken. Zamezit tomu mají komorové systémy. Jak už jsme řekli, každý rám je rozdělen na několik částí ,nejčastěji je 3- komorový nebo 4- komorový. Dnes už ale nejsou výjimkou ani 6-komorové profily. Tento trend však někdy zapříčiňuje vynechání ocelové konstrukce v oknech, jejichž statická nosnost je tak menší. Takové profily se proto hodí spíše pro menší rozměry oken. Další výhodou více komorových systémů je dobrá zvuková izolace. Útlum vnější hlučnosti je přibližně 35 – 43 dB.

5) Pozor na nesolidní prodejce!

Když budeme chtít koupit okno, měli bychom si hlavně rozmyslet, kde tak učiníme. Na trhu je bohužel celá řada neseriózních firem, které nabízejí okna se špatným výrobním postupem. Rohy nejsou dostatečně pevné, okna se rozlepují, objevují se i další skryté závady. Proto je lepší zvolit prověřené firmy, se kterými máme dobrou zkušenost my nebo někdo z našich známých. Vyhneme se tak mnoha problémům. Je dobré se podívat i na reference společnosti, každá solidní firma by je měla na požádání poskytnout k nahlédnutí, velice často je najdeme na internetových prezentacích firem.

6) Kolik okna stojí?

Ceny plastových oken se pohybují od 3.000 korun (60 x 60 cm, jednokřídlé) do 10.000 korun (150 cm x 150 cm, jednokřídlé), dvoukřídlá nebo trojkřídlá okna jsou samozřejmě dražší. Na trhu lze sehnat jak okna zjevně vysoce předražená, tak okna podezřele levná, u nichž bychom měli věnovat zvýšenou pozornost zkoumání jejich kvality.

7) Vrátí se mi investice?

Počáteční investice do plastových oken není zrovna nejnižší, rozhodně se ale vyplatí. Do deseti let byste měli mít náklady zpátky v domácí kase, v podobě ušetřeného tepla

Dalším důvodem pro výměnu oken je fakt, že zvednou estetický dojem bytu či domu, a tedy i hodnotu nemovitosti. Životnost oken je 50 let, čímž lehce trumfnou okna dřevěná, navíc se snadno udržují. Přesto se nedá jednoznačně říct, že plastová okna jsou lepší než ta dřevěná. Každý druh má své klady i zápory…

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>