Plísně! Nežádoucí nájemníci

V miliónech bytů a domů žijí plísně jako nežádoucí nájemníci. Spóry se množí hlavně ve vlhkých zdech. Klidně ale bují i na omítkách a tapetách – často také za skříněmi a obklady. Pokud se však tyto mikroskopicky malé spóry dostanou do dýchacích cest, mohou dráždit sliznice a následně vyvolat alergie.
Chadné stěny

Většina plísní vzniká v zimním období na vnitřích stranách obvodových stěn. Právě tam mají tyto mikroorganismy dobré podmínky pro svůj růst, protože na povrchu se sbírá největší vlhkost. Tato voda se zde však nestřádá z prosakujících trubek, ale ze vzduchu, Vlhkost se zpravidla odpařuje v průběhu celého dne a to při sprchování, vaření a sušení prádla. Teplý vzduch může mnoho z této páry pohltit. Když se vlhký vzduch následně ochladí na studené stěně, zkondenzuje ho a udržuje páru v podobě malých kapek vody. Pokud jsou okenní tabule, okenní rámy nebo stěny zevnitř oroseny malými kapkami, je nejvyšší čas vyvětrat.
Tepelné mosty

Často se stává, že dojde k chybě při plánování nebo k odbytí práce na stavbě, a to hlavně na vnějším plášti budovy, za následek pak bývá to, že se teplo odvádí o mnoho rychleji. Stěny se tak pochopitelně ochlazují rychleji, než u kvalitně provedených staveb. Teplý vzduch zde kondenzuje obzvláště rychle. Tyto tepelné mosty vznikají především u neizolovaných nadokennních překladů, okenních stěn, betonových stěn a balkónů. V chladných zimních dnech lze tyto tepelné mosty cítit rukou, na těchto místech bývá stěna totiž obzvláště studená. Přesné hodnoty však naměří pouze teploměr. Pamatuje, že čím více je teplota pod 16 stupni Celsia, tím vyšší je riziko vzniku plísní.
Nové zateplení

V mnoha případech ztratí sebelepší izolace svou trvanlivost. Ale pozor: ne všechna dobře míněná izolace vede k úspěchu. Proto je důležité:

Odstranit zdroj vlhkosti. Před zateplením musí být stěny a střechy suché. Významnou roli hraje také trvalá ochrana konstrukce před vodou. Předtím než budete nanášet izolaci na fasádu, ujistěte se, že zde již je těsnění. Jinak by pomalu vznikající vlhkost ve stěně zatekla do izolace.

Chránit vnitří izolaci. Chraňte izolační vrstvy před vlhkostí, které se objevují zevnitř domu. Parotěsná vrstva a spáry z fólie efektivně zamezí tomu, že vlhkost vzduchu pronikne do izolační vrstvy.

Zabraňte únikovým místům. Parotěsnou fólii nanášejte velmi opatrně, aby se nepoškodila. Jinak by neúčinkovala ani ta sebelepší fólie: Vlhký vzduch může proniknout přes i přes drobné netěsnosti.
Vlhkost u novostaveb

Vlhké zdi a plísně domě nejsou jen problémem starých domů, ale také novostaveb. V některých stavebních materiálech se zadržují voda, která se vypaří až v průběhu několika měsíců. Během této doby je zapotřebí velmi intenzivně topit a větrat. Pokud se tak neučiní, mohou se třeba i obyvatelé moderních pasivních domů dočkat nemilého překvapení.

Autor: Veronika Vopičková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>