Termíny řezu ovocných dřevin

Řez ovocných stromů je nezbytný pro správný růst a vývoj rostliny. Řezem se tvaruje pevná kostra stromu s pravidelným rozmístěním větví. Řezem se také zajišťuje dostatečný přístup světla do všech částí koruny stromu a další funkce. Kdy je vhodné provádět řezy ovocných stromů, jsme vám sepsali v následujícím článku.

zahrada

Co je řez a proč ho dělat?

Řez stromu je fyziologický zásah a ovlivňuje celou řadu fyziologických pochodů. Řez všech stromů, tedy i ovocných, má zásadní vliv a udržuje tak rovnováhu mezi růstem a plodností. Když bude řez proveden správně, kvalitním nářadím (pilky a nůžky) a ve správný čas, tak může:

  • ovlivnit každoroční sklizeň
  • ovlivnit růst nových výhonů
  • tvaruje pevnou kostru koruny stromu
  • zajistí pravidelné rozmístění větví
  • zajisté dostatečný přístup světla do koruny stromu
  • odstraní poškozené a nemocné výhony
Řez zimní

Zimní řez se provádí v období vegetačního klidu a nejčastěji se zahajuje v předjaří, tedy v únoru nebo březnu. Na začátku tohoto období první na řadu přicházejí odrůdy jabloní, které jsou odolnější vůči mrazu. Poté se řezu podrobí ovocné stromy, které jsou na mráz citlivější. Hlavním cílem zimního řezu je podpora růstu výhonů a tím celkového růstu stromu.

Řez letní

Hlavním úkolem a také cílem letního řezu je dosažení vyšší úrodnosti stromů a také podpora vybarvenosti plodů. Letní řez má tak zpomaluje fázi růstu a naopak pozitivně ovlivňuje tvorbu květních pupenů. Oproti zimnímu řezu nevyvolává intenzivní růst výhonů.

jablko

Řez krátký x řez dlouhý

Ještě než se přejde k samotným konkrétním termínům, je důležité zmínit, že řezy se dělí podle provedení na krátký a dlouhý a každý z nich má svou funkci.

  • řez krátký je mírný řez, který je mělký a ponechává se dlouhá část řezaného výhonu. Tento typ řezu se používá při podpoře plodnosti stromu
  • řez dlouhý je naopak řez hluboký a ponechává se krátká část výhonu, jedná se o silný druh řezu, který podporuje vegetativní růst
Období předjaří

Předjaří, tedy měsíce únor a březen, jsou pro zahrádkáře signálem, že je na čase obout pracovní boty, vzít do ruky nabroušenou pilku a nůžky a zahájit každoroční řez ovocných stromů. Správný okamžik nastává kdy už teplota během dne neklesne pod bod mrazu.

Pokud máte na zahrádce vysazené čerstvé mladé stromky je nezbytný výchovný řez. Tím podpoříte zakořenění, tvorbu kořenového systému a intenzivnější růst nadzemní části stromu. U bobulovin se výchovný řez aplikuje po dobu 2 – 3 let, u peckovin je doba delší (3 – 4 roky) a u jádrovin se výchovný řez doporučuje opakovat po dobu 5 – 6 let. Hlavním úkolem výchovného řezu u mladých stromků je vytvořit vzdušnou a pevnou korunu, které každý rok nabídne bohatou úrodu.

Když si na řez netroufáte

Chcete mít na své zahradě ovocné stromy a míst tak pravidelný přísun vlastního ovoce, ale netroufáte si na péči o ně spojenou s pravidelnými řezy? Obraťte se na odborníky. Arboristika  a arboristé jsou odborníci na péči o dřeviny rostoucí mimo les a tedy i na ovocné stromy na vaší zahradě. Provedou pravidelnou údržbu, zkontrolují kvalitu stromu a  větví. Popřípadě strom pokácí, pokud by ohrožoval vás nebo lidi v blízkosti stromu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>