Vybavení domácí dílny

Chcete si v rodinném domě vybudovat vlastní dílnu, ale nevíte, co vše by měla taková dílna v základu obsahovat? Pak čtěte dále, pokusíme se vám v tomto článku nastínit, jaké základní vybavení například gola sady, svěrák, vrtačka, které by vám nemělo chybět a co naopak může počkat.

Než se pustíte do vybavování vaší nové dílny, zamyslete se nad tím, jak bude dílna ve vyhrazené místnosti uspořádaná, abyste zde měli dostatek prostoru pro manipulaci s předměty. Rozmístění je velice důležité a nejvíce prostoru byste měli mít kolem pracovního stolu. Dále je také důležité zamyslet se nad úložným prostorem, který by měl být dostatečný.

Základ každé domácí dílny

V žádné dílně by neměli chybět tři základní části. Jak už bylo zmíněno, základem většiny prací je stůl. Dále je podstatný také dostatek prostoru pro volný pohyb a nakonec by v žádné dílně nemělo chybět ani dostatek úložného prostoru.

Výběr stolu

Základem každé dílny je pracovní stůl nebo také ponk. Na jeho výběru si dějte opravdu záležet, neboť u něj budete trávit nejvíce času. Na trhu jsou k dispozici ponky vyrobené z různých druhů materiálu. My vám však doporučujeme vybírat buď z pracovních stolů, které jsou vyrobené z tvrdého masivu (např. buk, dub)  nebo z kovových stolů.

Kromě materiálu dbejte také na rozměry stolu. Výška pracovního stolu by měla odpovídat výšce vaší postavit při práci vestoje. Mnoho lidí, kteří si vytvoří domácí dílnu, na výběr pracovního stolu příliš nehledí a použijí jako pracovní plochu vyřazený kancelářský stůl, což není vůbec chytré. Pracovní stůl není uzpůsobený na různé práce s nářadím.

Výběr dalších důležitých věcí

Když už jste si vybrali konkrétní stůl, tak přicházejí na řadu další důležité věci, bez kterých se prostě neobejdete. Konkrétně byste si měli pořídit napevno přišroubovaný svěrák, akumulátorovou vrtačku s držákem, kotoučovou brusku a nářadí.

Svěrák

V žádné dílně by neměl chybět klasický svěrák, který je přišroubovaný k pracovní desce. Svěrák by měl být vyrobený buď z oceli nebo hliníkové litiny. Co se týče rozměrů, pro domácí dílnu bohatě postačí svěrák ve standardních rozměrech – upínací šířka 12 mm a hloubka 75 mm.

Akumulátorová vrtačka

Další velmi užitečným pomocníkem je akumulátorová vrtačka. Pořiďte si takovou vrtačku, kterou lze použití bez zapojení do zásuvky, snadno se s ní dostanete do nepřístupných míst a která je vybavena regulací otáček.

Gola sada a výběr dalšího nářadí

Dílna musí být vybavena také nejzákladnějším nářadím. Než se však pustíte do výběru, ujasněte si jak a na co budete nářadí používat. V případě pořízení gola sady hraje roli jednak velikost čtyřhranů ovladačů, ale také vybavenost sady. Než si tuto sadu pořídíte, zvažte, jaké velikosti šroubových spojů budete pro práci potřebovat. Neopomeňte rovněž tvar hlavy šroubu nebo vnitřní drážky.

Kotoučová bruska

Pro různé domácí práce a opravy je důležitá i kotoučová bruska, která dokáže řezat a brousit různé kovy – od tenkých plechů až po silné kovové nosníky, obklady, dlažby, beton i dřevo. V dílně je nutné mít pořádek a dokonalý přehled o tom, co kde najdete. Doporučujeme nejpoužívanější nářadí umístit do šuplíků, které jsou na dosah vašich rukou.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. livi napsal:

    Pěkný článek. Naprosto s ním souhlasím. Všechno v dílně máme včetně pořádné dvoukotoučové brusky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>