Co jsou to světlovody?

Řešíte potíže se světlem ve vašem domě? Některé jeho části jsou tmavé i za nejjasnějšího dne? Řešením pro vás mohou být světlovody, které přivedou světlo i do místností, které mají malé či nedostatečné okno. V případě tmavých místností máte v podstatě dvě varianty, jak tento problém vyřešit. Můžete zde více svítit pomocí umělého osvícení. To však budete mít větší spotřebu elektrické energie. Druhou možností je přivést do tmavých prostor vašeho domu denní světlo. K tomuto účelu slouží světlíky a světlovody.

Jak může potvrdit každý lékař, přirozené denní světlo je pro psychiku každého člověka naprosto nezbytné. Světlovody přitom nepředstavují drahé ani technicky náročné řešení. Nemusí přitom jít jen o prosvětlení malých místnost. Světlovody dokáží totiž rozjasnit i velké místnosti, jako jsou například vstupní haly či jídelny. Vhodné jsou samozřejmě i pro osvětlení místností nacházejících se pod úrovní terénu.

Dokonalé provedení instalace světlovodu je však naprostou nezbytností. Jen dobře navržený a provedený světlovod totiž plní svůj účel na sto procent a nehrozí, že prostřednictvím něj se vám do místnosti dostane vlhkost, či vám bude unikat teplo.

Světlovod není nic jiného, než trubka různého průměru a různých délek, která je vedena většinou od střechy nemovitosti do dané místnosti. Nemusí to být přitom jen v kolmém směru, ale světlovod může být i různě zahnutý a klikatý. Vhodně nastavená zrcadla totiž přivedou světlo až k vám.

Pokud jde o cenu světlovodů, jedná se zhruba o 6000 – 7000 Kč za metr trubice světlovodu o průměru 60 cm. Životnost světlovodu je přitom 30 let. Taková investice se tedy určitě vyplatí.

 

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>