Pergola – kouzelné místo vaší zahrady

Jaké je to nejvhodnější místo k posezení s přáteli, kde najdete klid, příležitost pro relaxaci a možnost vychutnat si přírodu? Vytvořte si takové místo přímo na vaší zahradě. Nejlépe poslouží v současné době stále oblíbenější pergola, která se může stát jakousi oázou uprostřed jinak všední zahrady. Dozvíte se také, jak se starat o pergolu v zimním období.
Jak má vypadat pergola?

Pergoly patří mezi architektonické prvky zdobící naše zahrady, jsou prorostlé listím a květy a právě ty zde bývají často tou největší chloubou. Pergola ale neplní pouze okrasnou funkci. Stejně dobře slouží i jako místo k odpočinku nebo posezení s přáteli. A co to vlastně pergola je? Jde o zahradní stavbu bez zastřešení pouze s dekorativním krovem, která však může být i plně zastřešená, nejčastěji se používají průhledné polykarbonátové desky.

Vzhled pergoly záleží především na materiálu, z něhož je zhotovena. Vyrábí se z kovů, drátů, provazů, ale nejčastější a nejpřirozenější jsou pergoly dřevěné. Na zahradní stavby se většinou používá dřevo jehličnanů. Lze použít i tvrdé dřevo, ale bývá dražší a hůře zpracovatelné. Pergoly by měly být stavěny především z takových materiálů, aby zapadly do celkového obrazu zahrady.
Rostliny pro pergolu volíme podle jejího vzhledu

Pergoly jsou ideální pro popínavé rostliny. Správnou výsadbu bychom měli volit jak podle konstrukce, tak podle umístění vzhledem ke slunci. Jestliže naše pergola patří mezi ty jednodušší, volíme hustě rostoucí rostliny jako vistárie nebo opletky, poskytující ochranu proti slunci. Rostliny by však neměly zakrývat například umělecké mřížoví, které by mělo být alespoň z části viditelné. Nejlepší volbou se v tomto případě zdají být růže či plaménky (Simonová, Becker, Nickigová 2004, s.58). Růže lze pěstovat také v polostínu. Doplňkem bývá brslen, přísavník nebo hrachor s krásnými květy. Jestliže je pergola umístěna ve stínu, nejvhodnější rostlinou bude břečťan patřící mezi stálezelené rostliny. Vistárie, drátěnka či vinná réva naopak dobře snáší plné slunce. Chceme-li naši pergolu ozvláštnit, využijeme ozdobných tykví, které slouží jako příjemná dekorace připomínající lampióny.
Pergola z pohledu zahradní architektury

Jak uvádí ve své knize Karel Pavas, bývá pergola zpravidla zbudována ze tří základních prvků – nosných sloupů, vodorovných trámů a horních příček. Podle umístění rozlišujeme pergoly vchodové, zdůrazňující vstup do domu, rohové, které se staví za účelem soukromí buď do prostoru zahrady se dvěma plnými a dvěma pevnými stěnami, nebo využívají vhodného oplocení či zdiva domu. K vizuálnímu oddělení jednotlivých částí zahrady slouží dělící pergoly. Zvláštním typem jsou okrasné oblouky, které zdůrazňují vstup nebo vyznačují branku.
Jak však pergolu chránit před nepříznivým počasím v zimě?

Pokud chceme, aby naše pergola vydržela co nejdéle, měli bychom se o ni náležitě starat. Dřevo je nutno natírat ochrannými nátěry, mořit nebo napouštět konzervačními prostředky. Nátěr pomáhá také proti rzi u kovů. Pokud máme pergolu zastřešenou, musíme dbát na dobrou nosnost konstrukce, aby se nám v zimních měsících pod tíhou sněhu nepropadla.

Pokud vás již omrzel plátěný zahradní altán, který při prvním větším větru odletí, je pergola tím pravým řešením. Lze si ji nechat vyrobit na zakázku nebo koupit ve formě stavebnice, avšak šikovný domácí kutil ji zvládne vyrobit i sám.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>