Vestavěná skříň – na co si dát pozor při koupi?

Ne každý si může dovolit pořídit si do bytu šatnu, kam lze uložit všechno potřebné i nepotřené. Šatnu dokáže plnohodnotně nahradit vestavěná skříň, která by neměla chybět v žádné moderní domácnosti. Šetří prostor, ukryje se do ní nespočet věcí, a navíc se v bytě dobře vyjímá. Na co si dát při výběru vestavěné skříně dát pozor? 

Pokud při výstavbě bytu vznikl výklenek, je to ideální místo pro vestavěnou skříň. I přesto je potřeba vzít do ruky metr a vyznačit si rozměry. Hloubka skříně bývá většinou 60 centimetrů, avšak počítat je potřeba s zhruba dalšími 10 cm pro kolejnice, do kterých se zasouvají posuvné dveře. Pokud nejste omezeni prostorem, volte spíše větší hloubku skříně, např. 70 nebo dokonce 75 cm (optimální minimum je 65 cm). Menší hloubka skříně s posuvnými dveřmi na ramínka vyžaduje neustálou pozornost při zavírání dveří.

Myslete i na podlahu, ne vždy je totiž rovná.  V takovém případě bude třeba prostor pod kolejnicemi před montáží uměle dorovnat, jinak skříň nezapadne, jak má.

Zamyslete se a nakreslete si plánek. Sami víte nejlépe, co od dané skříně očekáváte. Do hůře přístupných míst naplánujte úložné prostory s krabicemi. Ostatní prostory vyplňte dle fantazie. Myslete na praktičnost. Popřemýšlejte nad vašimi denními úkoly. Možná zjistíte, že si vystačíte se šatními tyčemi, zásuvkami a policemi. Pokud bude skříň sloužit i pro uskladnění vysavače, koše na prádlo či žehlícího prkna, nezapomeňte na ně!

Jakmile budete mít v ruce plánek a jasnou představu o vašich požadavcích, oslovte hned několik firem. Je lepší jich kontaktovat hned několik, každá by vám měla přijet přesně zaměřit prostor a vytvořit grafický návrh včetně předběžné orientační ceny. Vybírejte dle zákaznických referencí a již realizovaných prací. Vždy porovnejte konečnou cenu a ne výši slevy. Někdy konečná cena bez slevy může být nižší, než ta s 30 % slevou.

Rozmyslete si materiály. Vzorkovník by vám měl nabídnout každý výrobce. Vnitřek skříně je většinou vyroben z dřevotřísky potažené laminem či dýhou. U materiálů pro dveře je mnoho možností. Vedle potažené dřevotřísky je na výběr i ze skla typu lakomat, lakobel či matelux. Lakobel a matelux jsou neprůhledné a k dostání v několika barevných odstínech, lakomat lehce poodhalí obrysy vnitřního uspořádání skříně. Nezapomínejte ani na zrcadla, která se nejčastěji na dveře lepí v tenké vrstvě. Obzvláště pokud máte doma děti, vyplatí se je potáhnout bezpečnostní fólií, která zaručí, že se zrcadlo v případě rozbití zachytí, a nerozsype se do prostoru.

U šuplíků si pořiďte mechanické dojezdy, rapidně tak snížíte hlučnost. U dveří jsou samozřejmostí tlumiče po stranách, které odlehčují náraz dveří na stěnu.

Ještě před tím, než začnete svou kompletní garderóbu včetně rozličných doplňk stěhovat do nové vestavěné skříně, zamyslete se, zda náhodou nemáte náhodou tendenci hromadit věci? Pokud ano, je vestavěná skříň jen dočasným řešením. Když budete schovávat veškeré nepotřebné věci, budete nejspíše za několik let potřebovat ne skříň, ale rovnou celý pokoj.

S. Š.
foto: swiss-miss.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>