Venkovní bazén a bazénová filtrace

Už naši pradědečkové říkávali, že komu Pánbůh nadělil na dno studny písek, má vodu vždycky jako z křišťálu.  Písek totiž je tím nejspolehlivějším přírodním filtračním prostředkem. A co platí o studnách, platí také pro zahradní bazény. Proč?

Protože kvalitní filtrace je základem každého z nich, velkého i malého. Na ní záleží, zda se bude člověk koupat v průzračně čisté v čisté vodě. Na našem trhu jsou dvě možnosti výběru: buď kartušová filtrace (někdy se jí celkem oprávněně přezdívá „papírák“), nebo sofistikovaná filtrační jednotka s pískovou náplní, která využívá přírodních prvků čistění vody.

Kartuše může vyhovět, ale…

Papírová kartušová filtrace je celkem primitivní zařízení, které pomocí malého čerpadla saje vodu přes válcovou vložku z filtračního papíru. Už ze své konstrukční podstaty disponuje kartušová filtrace poměrně nízkou kapacitou. A to bývá během létě často velký problém. Bývá totiž nutné filtrovat bazénovou vodu i víc než 12 hodin denně, kartušovka se v těchto situacích snadno zahltí, čímž se a výrazně se snižuje její čistící schopnost.

Velkou nevýhodou je i nutnost alespoň třikrát týdně kartuši celou rozebrat a filtr důkladně vyprat. To je práce dost otravná. Navíc by se přibližně čtyřikrát během sezóny měla opotřebovaná filtrační vložka vyměnit za novou. Provoz zahradního bazénu s kartušovou filtrací prodražuje i zvýšená spotřeba bazénové chemie. Kartušovou filtraci proto odborníci akceptují jen u malých nafukovacích bazénů.

Písková filtrace je nade vše

V případě, že si bazén vybavíme pískovou filtrací, takové nepříjemnosti odpadají. K nadzemním bazénům lze doporučit pískové jednotky s filtrační kapacitou od 4 tisíc do 11 tisíc litrů vody za hodinu (vždy záleží na objemu bazénu).

Hlavní předností těchto filtrací je oproti kartuším, nesrovnatelně vyšší efektivita: zpravidla stačí vodu filtrovat jen 3 až 4 hodiny denně, většinou v noci. Samozřejmě, že i pískovou filtraci je třeba čas od času zbavit zachycených nečistot, ale v jejím případě stačí otočit pákou ventilu a náplň se automaticky propláchne sama.

Díky čerpadlu, které je podstatně výkonnější než u filtrací papírových, lze bazény vybavit i oblíbeným bazénovým příslušenstvím. Tedy například bazénové vysavače nečistot a také stále žádanější bazénové ohřevy vody – solární panely nebo tepelná čerpadla.

Pískové filtrace jsou nabízeny s různými výkonovými parametry. Vhodné pro bazény velké, střední i malé. Zapuštěné do země i nadzemní. Pokud si pořizujete bazén, je výhodné se porozhlédnout po trhu. Někteří prodejci nabízejí už bazény s výbavou, v níž jsou obsaženo potřebné příslušenství včetně pískové filtrace. Jde o cenově mnohem výhodnější volbu než si pořizovat bazén a filtraci zvlášť.

Zahradní bazény se bez kvalitní pískové filtrace neobejdou. Foto: Mountfield

Písková filtrace využívá při čistění vody prastarého přírodního postupu. Grafika: Hayward

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>