3 finanční rady, jak si vybrat půjčku na vylepšení bydlení

Mít dokonalé bydlení nemusí být nutně jenom nesplnitelný sen. I když to na samotném začátku může vypadat, že nebudete mít dostatek finančních prostředků, je dobré myslet i na to, že dnes není problém poptat půjčky. Ty jsou pro mnohé osvědčenou možností, jak si sen o lepším bydlení splnit. A jelikož u výběru půjčky je třeba obezřetnost, podívejte se s námi na tři finanční rady spojené s výběrem.

moderni pokoj

Mějte jasno v tom, co všechno chcete vylepšit

Na samotném začátku byste měli mít zcela jasno o tom, co všechno budete chtít ve vašem domě nebo bytě vylepšit. A podle toho následně sáhnete i na konkrétní produkt, který vám může přijít vhod. Konkrétně je dobré připomenout, že v půjčkovém segmentu existují i v souvislosti s bydlením tři hlavní cesty, kterými je možné se vydat. A tu pravou zvolíte právě podle toho, co všechno budete chtít vylepšovat a kolik peněz bude třeba. Jaké dané segmenty jsou?

  • Mikropůjčky
  • Spotřebitelské půjčky
  • Hypotéky

První segment je spojený s nabídkou v řádech tisíců korun a tak se hodí hlavně ve chvíli, kdy své bydlení budete chtít vylepšit třeba jenom o koupi konkrétního spotřebiče. Typickým příkladem takového poskytovatele je Planet půjčka. Od té se můžeme přesunout do segmentu spotřebitelských půjček, kde už jsou dostupné desetitisíce, stejně jako statisíce. Ideální volba na jakékoliv větší modernizace. A hypotéky? Ať už jsou účelové nebo neúčelové, mluvíme u nich o milionech a jsou jasnou volbou, když chcete vylepšovat kompletně a k nepoznání.

Parametry půjčky by vám měly vyhovovat i v budoucnu

Půjčku zkontrolujte i z hlediska jejich veškerých parametrů. Ty by vám měly vyhovovat nejenom nyní, ale třeba i za pár let. Na co je dobré hledět? Určitě to jsou splátky, které si dnes lze nastavit i dle vlastních potřeb. Nabídnou to jak banky, tak i nebankovní půjčka. Pamatujte, že splátku byste měli v rámci svého rozpočtu bez potíží zvládnout, a zároveň by měla být taková, abyste půjčku splatili co možná nejdříve. To je hlavní pravidlo, na které doporučujeme hledět.

Jelikož v mnoha případech je investice do bydlení dlouhodobým závazkem, nelze opomíjet ani nutnost zohlednit, aby vám parametry půjčky vyhovovaly mi v budoucnu. Tedy aby i za pár let bylo v e vašich silách ji nejenom bez problémů splácet, ale mít ji i brzy splacenou. Při výběru se lze orientovat na několik výhod, které dnes nejsou ničím výjimečným. Patří sem třeba:

  • Možnost hýbat se splátkou nahoru a dolů
  • Možnost odložení, nebo posunutí splátek
  • Možnost částečného i plného předčasného splacení
Výhodnost – to je oč tu běží

Poslední naše rada se netýká ničeho jiného, než výhodnosti. Ano, i ta je nesmírně důležitá, jelikož určuje to, kolik zaplatíte navíc. Tedy kolik přeplatíte. Pravidlo je v tomto případě celkem jednoduché. Pamatujte si, že čím méně to bude, tím pro vás samozřejmě lépe. Zajímavým hitem dnes může být půjčka online, jelikož u řady poskytovatelů lze dosáhnout na možnost první půjčky zcela zdarma. Pokud potřebujete pár tisíc korun, taková se vyplatí nejvíce.

Pokud jsou parametry, na které je s ohledem na výhodnost nutné hledět, tak dokonale postačí jenom jeden jediný. A o jaký se jedná? Je to RPSN neboli roční procentuelní sazba nákladů. Jde o hodnotu udávanou v procentech, což značí, kolik procent z vaší půjčky zaplatíte navíc. Nejenom, že si vše lze velmi snadno spočítat, ale také platí, že hodnota RPSN musí obsahovat úplně vše, co půjčku zdražuje. Tedy i úrok, poplatky a řadu dalších věcí. Pozitivem je i to, že v rámci ochrany spotřebitelů je v současné době povinné roční procentuelní sazbu uvádět u všech půjček. Zjištění a porovnání výhodnosti je tedy více než jednoduché.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>