Zemní plyn je pro mnoho českých domácností nezbytný

Využití zemního plynu v domácnostech je pestré. Kromě ohřevu vody a topení může sloužit také k vaření. Pokud spadáte do domácností, které plyn využívají ke všem zmíněným činnostem, je volba spolehlivého dodavatele plynu důležitá. Jaké výhody s sebou vaření na zemním plynu přináší?

vareni na plynu
Historie používání zemního plynu v českých domácnostech

Věděli jste, že v roce 1991 využívalo zemní plyn v tehdejším Československu 60 % domácností? Počet domácností, které zemní plyn využívají, i nadále stoupá. Přestože ve využití na topení začíná mít plyn stále více konkurentů, například domácí solární elektrárny či tepelná čerpadla, na vaření na plynu nedá spousta obyvatel České republiky dopustit. Proč?

Vaření na plyn je levnější

Přestože doba je momentálně velmi chaotická a situace ve světě nestálá, neustále platí, že zemní plyn je stále levnější než elektřina. Nejenom z pohledu spotřeby, ale již při samotné koupi spotřebičů určených na vaření a pečení. Plynové trouby a vařiče jsou levnější než jejich protějšky na elektřinu.

Snadné a rychlé vaření? Na plynu žádný problém!

U plynového sporáku či vařiče stačí otočit knoflíkem, popřípadě jej zmáčknout, a okamžitě můžete regulovat výšku a intenzitu plamene. U elektrického vařiče musíte vyčkat, než se plotýnka rozehřeje. Proto je vaření s plynem mnohem jednodušší a oproti elektrickým vařičům také rychlejší.

Speciální nádobí? Na plyn jej nepotřebujete!

Určitě víte, že vaření na elektrické indukci je specifické v tom, že vyžaduje speciální nádobí. To ovšem na plynový vařič naštěstí nepotřebujete. Snídani, oběd či večeři si pohodlně uvaříte jak ve starém hrnci po babičce, tak i v klasickém hrnci za rozumnou cenu. Plyn má navíc oproti elektrickým vařičům tu výhodu, že v některých případech můžete pracovat rovnou s plamenem. Samozřejmě opatrně a za přísného dodržování veškerých protipožárních pokynů.

Bojíte se úniku plynu?

Při používání zemního plynu v domácnosti mají někteří lidé strach z jeho úniku. Pokud ale víte, jak únik plynu poznat a jak se v takovém případě zachovat, nejsou obavy na místě. Ačkoliv zemní plyn sám o sobě nemá žádný zápach, jsou do něj uměle přidávány sirné alkoholy. Díky tomu únik plynu poznáte ihned, protože i při malém úniku pocítíte opravdu nepříjemný zápach. Abyste ale měli pocit bezpečí, jsou nutné pravidelné kontroly plynových zařízení prováděné odborníky. Ti totiž mimo jiné zkontrolují i případné nechtěné úniky plynu a situaci ihned vyřeší.

Vaření na zemním plynu je snadné, rychlé a zábavné. Nepotřebujete k němu žádné speciální nádobí a intenzitu plamene si můžete pohodlně nastavovat podle svých představ. Využívání zemního plynu se vám v neposlední řadě vyplatí také z finančního hlediska.

Zdroj obrázku: stavklem / Shutterstock.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>