Alternativní chlazení budov

Jak roste počet tropických dní i nocí, tak mnozí z nás možná přemýšlí o nákupu klimatizace.

Sice dnešní výrobky splňují velmi náročné normy týkající se ochrany životního prostředí, ale řada chladících zařízení stále využívá chladiva, která představují riziko pro člověka samotného i pro životní prostředí (dopad na ozónovou vrstvu).

Přitom stále roste potřeba chlazení. Neboť v kancelářských budovách, ale i v domácnostech se zvyšuje počet zařízení, která jsou tepelným zdrojem (počítače, tiskárny a další elektronika). V posledních letech navíc rostou teploty vzduchu a stále častěji se vyskytují teplotní extrémy.

To vede k většímu užívání chladících zařízení, tedy k většímu množství potenciálně nebezpečných látek a k větší spotřebě elektrické energie. V konečném souhrnu to přispívá k trendu globálního oteplování. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Možností je využití alternativních způsobů chlazení budov.

Způsoby alternativního chlazení

Než si popíšeme samotné způsoby chlazení, je potřeba zdůraznit, že na odvod nadbytečného tepla z budovy je potřeba myslet již při její výstavbě. Cílem by mělo být stavět budovy s co nejmenšími teplenými zisky. Samotné způsoby chlazení pak mohou být:

  • Adiabatické chlazení
  • Využití zemského masivu
  • Noční větrání

Adiabatické chlazení

Při tomto způsobu chlazení se využívá přebytečného tepla k přeměně vody na vodní páru. Teplý vzduch ohřeje vodu až do takové míry, že ta změní skupenství z kapalné na plynné a ventilátorem je odvedena mimo budovu. Nevýhodou tohoto způsobu chlazení je, že lze použít jen v prostředí, kde je nízká vzdušná vlhkost.

Využití zemského masivu

Princip je velmi jednoduchý. Chladná voda je ze zemního masívu přiváděna do budovy. Zde je nejčastěji umístěna pod podlahou. Voda se ohřeje, tedy zbaví místnost nadbytečného tepla a je odvedena zpět k opětovnému ochlazení.

Noční větrání

Je to nejjednodušší a také asi nejstarší způsob ochlazování budov. Princip je zcela jednoduchý. Přes noc se otevřou okna anebo průduchy na protilehlých stěnách. Tím je umožněno proudění chladného vzduchu budovou a ochlazování její konstrukce. Během dne, kdy teploty opět rostou, se průduchy uzavřou. Podmínkou tohoto způsobu ochlazování je konstrukce s dostatečnou akumulací tepla. Pro podmínky ČR je tento způsob chlazení budov dostačující. Noční teploty jsou totiž od těch denních dosti odlišné. Tento rozdíl postačí k ochlazení konstrukce z vhodného materiálu tak, aby budova poskytovala příznivé teplotní podmínky po celý následující den.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>