Futon – japonská matrace

Pohodlné, přírodní a levné… takové jsou futony, které jsou dnes již běžně k dostání a na které ti, kdo je zkusili, nedají dopustit. Netradiční postel ale nemusí nadchnout každého.

Futony pomalu dobývají naše byty i peněženky. V kombinaci s rozkládacími rámy jsou totiž dobrou berličkou, jak v malém bytě (garsoniéry, 2+kk) získat trochu prostoru navíc. V duchu japonské tradice tak nabízejí zdravý spánek i úsporu místa.

Matrace rovnou z přírody!

Futony jsou ručně vyráběné matrace. Kombinací přírodních materiálů lze dosáhnout různých vlastností vyhovující všem spotřebitelům. A co má přírodní materiál navíc oproti materiálům umělým? Hlavně schopnost pohltit daleko více vlhkosti, tzn. potu.

Nejjednodušší futony jsou pouze 5 centimetrů tlusté a jsou buď celobavlněné, nebo kombinují bavlnu s vlnou. Nejtenčí z nich slouží jako podložka pro masáže. Na spaní jsou ideální futony, které mají sendvičový profil. Do vlny a bavlny je zabaleno jádro, které určuje vlastnosti futonu.

Matrace s jednou, dvěma nebo třemi vrstvami z kokosového vlákna budou vyhovovat těm, kteří mají na spaní raději tvrdší podložku, naopak jádro z přírodního kaučuku (latex) zaručuje vysokou pružnost. Taková matrace se přizpůsobí anatomii těla a přivítají ji ti, kteří raději spí na měkkém.

V jádru mohou být ale obě vrstvy kombinovány. Pokud je futon složen z jedné kokosové a jedné latexové vrstvy, bude jedna strana tvrdší a jedna měkčí. Nejvýše v pomyslném žebříčku stojí matrace s jádrem kokos-latex-kokos.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že právě matrace z přírodního materiálu bude vyžadovat nějakou zvláštní péči, není tomu tak. Futony jsou nenáročné na údržbu, potřebují jen pravidelné vyvětrání. Nejlepším způsobem je opřít je o zeď tak, aby byly obě strany volné a mohly dýchat. Zpět pak futon položte naopak (strany, na kterých spíte, měňte).

Pokud matrace slehne nebo se zdeformuje, stačí ji srolovat postupně ve všech směrech. Ani špíny se nemusíte obávat – futon bývá navlečen v režném povlaku, který lze sejmout a vyprat, k dostání jsou i dekorativní povlaky v nejrůznějších barvách.

Futony lze využít mnoha způsoby. Klasikou je speciální skládací rám, jehož polohováním lze vytvořit několik možností – sedačku, lenošku a postel. Futon ovšem můžete položit do postele místo klasické matrace, nebo dokonce na zem. Pro samotnou matraci je nejvhodnější umístění na roštu, a tak bylo tak zajištěno dostatečné proudění vzduchu.

Přírodní materiály a variabilita jsou cenově přijatelnější v porovnání s klasickými postelemi, ale ne každý se cítí dobře, když spí příliš blízko u země.

Sandra Špačková

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>