Jak vybrat sprchový kout?

Patříte k těm, kteří se raději sprchují, než abyste si dali vanu? Stojíte před výběr sprchového koutu? Jaké jsou možnosti a podle čeho se při výběru orientovat? Poradíme na následujícíh řádcích. 

sprcha

Jaké jsou vaše možnosti? 

Ze všeho nejdůležitější je uvědomit si, kolik místa vaše koupelna nabízí. Pamatujte, že umístění koutu musí bý komfortní. Myslete na minimální prostor okolo sprchového koutu. Musíte mít dostatek místa na vstup a výstup, na otevření dveří a také na utření se. Pokud máte menší koupelnu, zvolte raději dveře posuvné nebo se zlamovacím otevíráním dovnitř koutu.

Tvar koutu

Podle místa v koupelně budete pochopitelně vybírat také tvar koutu. Podle dispozice můžete volit mezi čtvercovým, obdélníkovým nebo čtvrtkruhovým koutem. Velikosti se pohybují od 75 x 75 cm až po 100 x 200 cm. Než si vyberete, zamyslete se. Budete se sprchovat sami nebo ve dvou? Utíráte se vevnitř či venku? Samořejmostí je také možnost nechat si vyrobit kout na míru ve vámi zvolených rozměrech. V tom případě je potřeba počítat s navýšením nákladů.

Typ vaničky

Dále je třeba se zamyslet nad typem vaničky. Budete v ní koupat dítě? V tom případě je vhodnější hlubší sedací vanička než mělká. Obejít se můžete také bez viditelné vaničky, pouze s odtokovým žlábkem. Vaničku lze totiž osadit do cementového lože, a zabudovat ji přímo do podlahy, tím vytvoří jednu rovinu s podlahou. Toto řešení je chtré zejména to lidi se sníženou pohyblivostí.

Také vás čeká rozhodnutí, jaký materiál u vaničky zvolit – akrylát, ocel, smalt nebo třeba umělý kámen? Třeba smalt je léty prověřený, je velmi odolný, nelze jednoduše poškrábat a je odolný vůči chemickým prostředkům. Je však náchlný na odštípnutí, jakmile vám do vaničky spadne něco těžšího, může dojít k narušení povrchu. Také ostatní materiály mají své přednosti. V prodejně se proto vyptejte také údržbu jednotlivých materiálů.

Rám koutu

Zaměřte se také na rám sprchového koutu. Nejčastěji se setkáte s hliníkem a plastem. Hliník může být chromován nebo barevně upraven. Tento materiál je hezký, ale dbejte na kvalitu, jinak nemusí dlouho vydržet. Plastový rám je odolný vůči nárazům, existuje v mnoha barevných provedeních, nekoroduje a neodlupuje se z něj barva.

Výplň koutu

Do sprchových koutů se ve většině případů usazují tyto druhy: skleněná výplň, plastová výplň – polystyrol a plastová výplň – lamel.

Skleněná výplň je z bezpečnostního skla, aby nedošlo k poranění. Velkou výhodou je povrchová úprava skla, která usnadňuje údržbu koutu. Sklo lze snadno udržovat a používat můžete i chemické prostředky. Na čirém skle jde ale vidět kdejaká kapička. Plastovou výplň – polystyrol najdete u koutů s plastovým rámem. Většinou narazíte na výplně v matném provedení nebo se vzorem, což se nemusí mnohým líbit, na druhou stranu je to velice praktické. Kapky, usazeniny či škrábance nejde vidět. Setkat se můžete také s plastovou výplní v podobě lamel.

Buďte zvídaví!

Při výběru rozhodně doporučujeme obějít vícero prodejen a kouty si osahat. Zkuste si do něj vlézt, nasimulovat sprchování a prohlížejte si i zdánlivé maličkosti jako je konstrukční řešení či těsnost.

Sandra Š.
foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>