Jak vytapetovat?

Někdo má rád malbu, jiný naopak tapety. Oboje má své klady i zápory. Upřednostňujete tapety, ale jejich nanášení vám přijde těžké?

Bojíte se, že vytapetovat byt sami nezvládnete? Přečtěte si náš návod, podle kterého zvládne vytapetovat i začátečník.

Prioritou výběru je kvalita, moderní design a odpovídající cena. V nabídce dnes nalezneme moderní, retro i klasické tapety. Populární jsou také samolepící tapety na zdi, ale i na dřevo nebo sklo.

Tapet kupte asi o deset procent více, než kolik je na tapetovanou plochu potřeba. Pokud je strop vyšší než 330 cm, je lepší tapety nedávat až k němu, místnost by se tak opticky snížila.

Lepidlo a přiříznutí

Použití tapetového lepidla záleží na to, jaké nové obložení stěn jste si vybrali. Při volbě správného lepidla vám pomůže přiložený lístek, který najdete v každé roli tapety. Při míchání vždy platí, že by mělo být spíše hustší než řidší.

U přiřezávání tapet je důležité, abyste přidali nahoře šest centimetrů a dole centimetry čtyři. Pás zarolujte zadní stranou na pracovní plchu  a na dělící čáře odřízněte pás. První pás si ponechte jako vzorek.

Pásy si položte zadní stranou směrem nahoru na stůl. Horní hrany by měly ležet směrem vlevo a pásy končit na zadní hraně pracovní desky. Poté přitáhněte vrchní pás až na přední hranu. Poté nanášejte lepidlo na přířez od středu ke hranám.

Na dolním konci přehrňte asi tři centimetry a vrstvu po vrstvě pásy překládejte. Nahoře přehrňte také o tři centimetry a dejte pozor na to, aby se úzký okraj nedostal do styku s lepidlem.

Nanášení tapet

Předtím než se pustíte k samotnému nanášení tapet, dbejte na to, aby byl podklad suchý a čistý. Před lepením si vyměřte nutnou šířku a tapetu příslušně přiřízněte. Na zdech si nakreslete svislou čáru na zeď. Díky tomu budete vědět, jak nalepit první tapetový pás. Lepidlem natřený pás přidržte po obou stranách, nahoře nechte stát přehrnutý díl. Poté spusťte pás dolů a přitiskněte jej uprostřed odshora směrem dolů a po stranách opatrně pomocí kartáče. Jakmile bude první pás nalepen, odstraňte přesah na spodní hraně. Během nanášení dalšího pásu se řiďte podle předchozího.

S. Š.
foto: tapetenpics

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>