Světlovod

Uvažujete o alternativním osvětlení ve vnitřních částech domu? Pak můžete zvážit instalaci světlovodu. Světlovod se dá použít všude tam, kde není dostatek přímého slunečního světla. Přírodní osvětlení je příjemnější než umělé a může mít vliv jak na naši psychiku, tak na naši peněženku.

Co je světlovod

Světlovod se skládá ze tří částí. Střešní jednotky, která absorbuje přímé i nepřímé sluneční světlo. Kovových trubek, které svedou sluneční světlo a konečně stropní jednotky, která nasměruje světlo do místnosti.

Světlovodů existuje mnoho typů, které se liší druhem nástřešních kupolí, způsobem koncentrace slunečního záření, druhem, délkou a průměrem světlovodného tubusu nebo způsobem uhýbání. Základem účinnosti je vnitřní odrazný povrch, který musí být ideálně hladký s vysokou odrazivostí, v opačném případě se potom snižuje celková účinnost světlovodu na minimum.

V konečné fázi ovlivňuje výsledné osvětlení také úprava krytu světlovodu ve stropní konstrukci. Nejčastěji se používají stropní difuzéry.

K nejúčinnějším světlovodům patří typy s diamantovou kopulí s vybroušenou drážkou. V případě použití jiného typu se může ztratit až 30% energie. Samotný tubus by měl být vyroben z hladkého potrubí. Systém složený z těchto částí pak dokáže přenášet až 98% světelných paprsků.

Jak použít světlovod

Světlovod se dá použít všude, kde nebylo ze stavebních důvodů možné zabudovat okna. Jedná se především o koupelny, kuchyně, schodiště nebo chodby.

Instalace světlovodu je velmi jednoduchá a dá se zrealizovat během jediného dne. Největším problémem bývá vytvoření otvoru do střechy. Instalace se dá zvládnout svépomocí, ale lze samozřejmě také využít služeb odborníků, kteří také dokážou navrhnout nejvýhodnější typ světlovodu.

Nevýhodou tohoto způsobu osvětlení je, že světlovod potřebuje k efektivnímu fungování sluneční světlo. A to může být v některých oblastech problém. Množství světla se mění v závislosti na fázi dne a oblačnosti. Z těchto důvodů je samozřejmě nutné doplnit světlovody také záložním elektrickým světlem.

Cena světlovodů se pohybuje od 9 000 Kč, nejčastěji se prodávají světlovody kolem 15 000 Kč.

R. K.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>