Co dát za kuchyňskou linku?

Pořizujete novou kuchyň nebo chcete vdechnout novotu do té vaší stávající? Pak jste si již určitě položili otázku, čím obložit prostor za kuchyňskou linkou? Kuchyňská studia Vám většinou nabízejí skříňky, police, pracovní desky, ale s detaily, jako je právě materiál za kuchyňskou linku, je jen na Vás.

Zvolený materiál musí být funkční a musí něco vydržet, ale musí být snadno udržovatelný a samozřejmě i skvěle vypadat. Možností co dát za kuchyňskou linku je mnoho.

Tapety a barvy

Pokud toužíte po co nejlevnějším a nejsnadnějším řešení, možná vás napadlo prostor za linkou vytapetovat. To má ale háček, i přesto, že použijete omyvatelnou verzi, je třeba materiál pečlivě vybírat. Materiál umístěný za linkou je velice namáhaný a je na něj kladen velký nárok, a to jak na vlhkost, tak na teplotu. Prskající olej, oheň vzniklý během flambování materiál nebo přílišné drhnutí velice brzy poničí.

Nejjednodušší možností je omyvatelný a otěruvzdorný nátěr. Ten zvládne aplikovat i naprostý amatér, avšak ani jeho životnost není věčná. U výběru barvy čtěte etikety, na těch bývá napsáno, kolik  mycích cyklů zvládne jeden nátěr.

Dlaždičky

Dlaždičky jsou další možností a na trhu je nepřeberné množství dekorů a barev. Také jejich aplikaci hravě zvládnete. Dají se pořídit dokonce již nalepené na nosné desce. Nevýhodou jsou spáry, které musíte udržovat, aby se vám do nich nezažírala mastnota a nečistoty.

Sklo či dřevo

Z kompaktních celoplošných materiálů můžete zvolit sklo a nemusíte zůstat jen u čiré či bílé barvy. Na výběr jsou různé odstíny. Další možností jsou MDF desky, které jsou plnohodnotnou náhradou masivního dřeva. Mezi jejich nesporné výhody patří především vysoká odolnost proti tepelnému namáhání a snadná údržba.

Stěrka

Je tu ale i další možnost, co dát za kuchyňskou linku – stěrka. Materiál označovaný jako stěrka se dříve používal hlavně k opravám nebo technickým vylepšením interiéru. Stěrky umí báječně imintovat beton, který je dnes v interiéru velmi oblíbený. Jedná se o celistvý materiál, a tak odpadají starosti se spáry. Stěrky lze vybrat v podstatě v jakémkoli odstínu. Co ale musíte ohlídat je, aby stěrka měla opravdu uzavřený povrch, protože jinak se vám časem na ní udělají fleky.

Martina Mlsná

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Zdeňka Wolfová napsal:

    Dobrý den, prosím o radu – potřebuji nátěr, popř. sklo nebo stěrku mezi kuchyňskou desku a horní skříňky. Na zdi zabudované 2 dvouzásuvky. Jedná se o rozměr cca 3 m na šířku a 0,5 m na výšku. Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>