Jakou podlahu do kuchyně? My to víme!

Při zařizování kuchyně si pokládáme řadu otázek – jakou vybereme linku, do jakých barev kuchyň budeme ladit, kam umístíme spotřebiče, čím obložíme prostor za linkou…

Začněme však obrazně i doslova od podlahy.

Podlaha musí něco vydržet

Bez pořádné podlahy se kuchyň prostě neobejde. Vaří se zde, často i stoluje, a proto jsou na ni kladeny velké nároky. Podlaha v kuchyni snadno přijde do styku s vodou, ale i s mastnotou, horkými nádobami a jejich obsahy. Ruku na srdce, kdo při vaření něco nevylil? Komu něco nespadlo na zem?

Podlaha by tedy měla být snadno omyvatelná, odolná a její údržba by měla být snadná. Ideální je i protiskluzovost, odolnost proti otěru a barevná stálost. Výběr je dnes pestrý a jistě i vy si najdete tu pro vás nejvhodnější.

Dřevěné podlahy

Nejčastěji se dnes setkáváme s plovoucími podlahami. Dřevo je přírodní materiál, který dokáže interiér skvěle zateplit. V případě poškození lze přebrousit, nevýhodou však je, že vlivem teploty měnit tvar. Může také snadno dojít k jeho poškození při pádu těžkého předmětu. Zásadní tedy je podlahu dobře nalakovat a navoskovat a jako materiál vybrat jedno z tvrdších dřev  dub, buk, jasan…).

Špatnou volbou není ani bambus, je velice odolný vůči vlhkosti a změnám teploty.

Laminát od dřeva poznáte jen těžko

Laminátová podlaha na první pohled vypadá téměř identicky. Pokládá se stejně jako plovoucí podlaha. Má velkou odolnost proti oděrům, chemikáliím a teplu, stálou barevnost a není náročný na údržbu. Na výběr je z celé škály imitací dřevin a cena přitom bývá oproti klasické dřevěné podlaze až poloviční.

Za nevýhodu je pak možné považovat nižší odolnost vůči mechanickému poškození. Při chůzi bývají laminátové podlahy hlučnější a vyznačují se podstatně nižší rezistencí vůči vlhkosti.

Linoleum není přežitek

Dříve bylo linoleum prakticky v každé kuchyni, dnes se však na něj pod vlivem pestré nabídky a řady novinek zapomíná. Přitom je lino velice levný materiál, který se snadno udržuje a je i celkem odolné. A na rozdíl od PVC jde o přírodní materiál.

Korek – taky možnost

Stejně jako dřevo patří i korek k přírodním materiálům. Je měkký, teplý a lze jej opět položit jako plovoucí podlahu. Životnost korkové podlahy je přibližně stejná jako u laminátové. K dostání je v řadě barevných odstínů a svoji barvu si dlouho udrží. Po položení je však korek třeba přelakovat, podlaha je pak celistvá beze spár.

Je kámen chladný?

Kámen může na někoho působit chladně. Je to však jednoznačně nejodolnější materiál, který není možné odřít. Jeho kvalitě ale odpovídá i vysoká cena. Podle přání se dá povrchově upravit do vysokého lesku či pololesku, pro použití v kuchyni je dobré použít impregnaci proti nasávání vlhkosti a mastnoty. Nevýhodou může být již zmiňovaná chladnost kamene a jeho tvrdost.

Návrat litých podlah

Za první republiky se těšila veliké oblibě litá podlaha. Tvrdnoucí směs tekutého kamene se opatrně lije na podlahu, kde musí podobně jako beton ztvrdnout. Následně je nutné ji ještě obrousit a naleštit. Povrch podlahy je šedý a dokonale rovný, což je v posledních letech velice moderní.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>