Jak opticky zvětšit prostor v malém bytě?

Ne každý bydlí ve velkém bytě. Patříte k těm, kdo si láme hlavu nad tím, jak váš malý byt prostorově zvětšit, aby nevypadal tolik stísněně? Do kompozice bytu často není možné zasáhnout, a tak musíme pracovat s bytem, jak leží a běží. Jaké jsou triky pro prostorové zvětšení bytu?

Světlá výmalba

Každý by rád byt zútulnil a zosobnil, často tak činíme tím, že byt nebo alespoň několik stěn vymalujeme oblíbenou barvou. Pro malé byty je ale nejvhodnější barvou bílou. Ta totiž prostor opticky zvětší. To ale neznamená, že si nemůžeme dovolit barevně odlišit jednotlivé funkce bytu. Měli bychom ale sáhnout po světlejších odstínech, jako jsou kávová, šedá, zelenkavá. Také si můžeme vyhrát s kombinací struktur a vzorů. Pro ty, kdo prostě výraznější barvu v místnosti prostě musí mít je zde rada: Vymalujte stěnu stojící kolmo na okno a nedominuje místnosti.

Pokud namísto malování spíše upřednostňujeme tapetování, opět je třeba se držet zásady jemných barev a vzorů. Černé výrazné proužky navíc v kombinaci s rudou sedačkou asi nebudou to pravé.

Hodně osvětlení

Prosvětlit byt světlou výmalbou ale nestačí. Pomoct si musíme i za pomocí osvětlení, to centrální stačit nebude a v malých bytech ani není na místě. Jednotlivé zóny bytu bychom měli nasvětlit. Prosvětlený byt totiž vypadá větší. Nezapomeňme na poličky a zákoutí, vhodné je osvětlit i nábytek bodovými světly či led diodami.

Hra zrcadel

Prostor opticky zvětšíme nejen za pomocí osvětlení, ale také prostřednictvím zrcadel. Prostor pro ně hledejme na možná neobvyklých místech. Nad sedací soupravou, na stropě, skříňce. Skvěle poslouží i zrcadlové mozaiky, které můžeme použít namísto běžné dekorace.

Pokud chceme byt opticky zvětšit měli bychom se vyvarovat:

  • centrálního osvětlení
  • výrazných barev a vzorů na zdech
  • dřevěných obkladů stěn a stropu.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Ema napsal:

    No, my jsme momentálně v situaci, kdy bereme zavděk každým takovýmto inspirativním článkem, protože jsme doposud s přítelem bydleli v 1+1 a bohatě nám to stačilo, nijak jsme více místa nepotřebovali, a to i z toho důvodu, že ten byt byl poměrně dost velký, jenže teď se nám konečně na několikátý pokus podařilo otěhotnět a tak musíme začít konat. Sehnali jsme levný byt 2+kk, který je ale jen o pár metrů větší, než ten předešlý a musíme jej nějak zařídit. Shodli jsme se na tom, že to dítě potřebuje mít nějaký svůj prostor, takže ten pokoj navíc bude jen jeho a zbytek musíme vměstnat do toho druhého zbylého pokoje. Už jsme vybrali pěknou rozkládací pohovku, která nám bude přes den sloužit jako gauč a v noci jako postel. A zbytek asi jen přestěhujeme z našeho starého bytu a budeme muset nějak uspořádat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>