Izolace z ovčí vlny

Ovčí vlna má řadu vynikajících vlastností. Jednou z nich je i tepelná izolace. Kdo na sobě někdy měl například vestu z ovčí vlny, jistě mi tuto skutečnost potvrdí. Stejně jako se z tohoto materiálu dá uplést vesta, svetr, může se z něj udělat i stavební materiál. Navíc má i dobré mechanické vlastnosti, které ji předurčují právě pro využití ve stavebnictví.

Z pohledu stavebníka je nejvýznamnější vlastností zejména její pružnost. Je možné ji výrazně stlačit, aniž by došlo k jejímu poškození. Navíc po odeznění tlaku se zcela vrátí do původního tvaru. Lze ji tak nacpat i do těch nejmenších dutin. Mezi další výhody patří její měkkost.

Jistě řada čtenářů potvrdí, že pracovat s některými izolačními materiály není příjemné. Samozřejmostí je používání rukavic. Tím zabráníte škaredému poškrábání a pořezání rukou. V případě ovčí vlny tato potřeba odpadá. Je velmi příjemná na dotyk. Nemusíte se bát ohně, který by se šířil izolací. Ovčí vlna je totiž samozhášecí. Další její pozitivní vlastností je, že pohlcuje ze vzduchu škodliviny. Zejména formaldehyd, který se může uvolňovat z nábytku. Pokud tato izolace doslouží, není přítěží pro životní prostředí, jako jiné druhy izolací, ale může se použít na výrobu kompostu.

Nic však není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

Předně musí být ovčí vlna před použitím upravena. Před upravením totiž její vlastnosti nejsou stálé a má tendenci měnit tvar a ve zdivu tzv. si sedat. Pak se vytvoří prostory, které nejsou izolovány, a tudy vám bude unikat drahocenná energie. Proto je nutné před použitím ovčí vlnu vyprat (můžete v běžném pracím prášku) a samozřejmě ošetřit proti škůdcům. Jistě použijeme prostředky šetrné k životnímu prostředí. I její použití má určité omezení. Je spíše vhodnější pro dřevostavby. Také pomocí ovčí vlny můžete izolovat potrubí a různé rozvody. I cena patří mezi nevýhody tohoto způsobu izolování. Metr čtvereční můžete pořídit řádově za asi 100 Kč (tloušťka cca 3 cm), ale také za několik stovek korun.

Pokud se rozhodnete pro využití tohoto materiálu, hledejte prodejce na internetu. Rozhodně se nemusíte bát, že budete muset ovčí vlnu prát a ošetřovat. Prodává se již upravená a připravená v pásech.

Závěr

Ovčí vlna má řadu vlastností, které je předurčují pro stavební využití. Navíc je to materiál čistě přírodní a jeho rozšíření by jistě přišlo vhod i pěstitelům tohoto zvířectva. Jistě je to zajímavá alternativa, o které se dá přemýšlet.

Autor: J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>