Jak řešit skryté vady po koupi nemovitosti

Našli jste ten pravý dům či byt, koupili ho, ale záhy se objevily skryté vady? Jak postupovat a kolik času máte na uplatnění reklamací?

Nežijeme v ideálním světě a může se tak stát, že se po nastěhování začnou objevovat vady. Vady, na které vás nikdo neupozornil ani při prohlídce, ani při podpisu smlouvy.

moderni-byt

Co dělat, pokud vám tyto vady nejsou lhostejné a trváte na jejich odstranění?

Když po nastěhování objevíte vady, je třeba brát v potaz hned několik ustanovení občanského zákoníku, které se týkají práv z vadného plnění a zhodnotit míru viditelnosti vad.

Je možné, že při reklamaci bude proti vám prodejcem použit paragraf § 2103, na základě kterého vzniká povinnost respektovat vady, které kupující musel s vynaložením obvyklé pozornosti poznat již při podpisu smlouvy. Velice důležité tak je posoudit míru viditelnosti.

Podle míry rozsahu vad se může jednat o podstatné porušení smlouvy nebo o nepodstatné porušení smlouvu. K rozpoznání výše závad je dobré přizvat si znalce z oboru.

Pokud vyplyne, že se jedná o nepodstatné porušení smlouvy, můžete:

  • Požadovat odstranění vady na náklady prodávajícího
  • Požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny

Vyplyne-li, že se jedná o podstatné porušení smlouvy, můžete:

  • Požadovat odstranění vady na náklady prodávajícího
  • Požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny
  • Odstoupit od smlouvy
Hlídejte si termín

Mnoho vad neobjevíme hned po nastěhování a vyplynou na povrch až s postupem času. Je třeba hlídat dvouletou lhůtu. Právo z vadného plnění je nutné uplatnit v případě skrytých vad nejpozději 2 roky po odevzdání nemovitosti.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>