Bojujeme s plísní a vlhkostí v domě

Vlhkost a plísně jsou věci, které je potřeba řešit jakmile se objeví. Obě věci nejen, že jsou nepříjemné, ale také narušují napadený materiál, vytváří nevhodné klima pro bydlení a mohou být i zdravotně škodlivé, zvláště pro astmatiky a alergiky. Zbavte se vlhkosti a plísní jednou provždy. Máme pro vás řešení.

Odhalte příčinu vzniku plísní 

plisenZákladním krokem, jak se úspěšně zbavit plísně, je odhalit její příčinu. Díky tomu zvolíte vhodné řešení hned na poprvé a ušetříte tak náklad za opakované odstraňování plísně. Plíseň se většinou objevuje tam, kde je vlhko. To nejčastěji vzniká zatékáním dešťové vod, vzlínání zemní vlhkosti, kondenzace vnitřní vlhkosti nebo zatékáním sanitární instalací.

Větrání je základní krok

Základním pravidlem jak bojovat před vznikem plísní nebo jejich odstranění je časté a správné větrání. Důležité je, aby v místnosti vzduch proudil, a to ve všech ročních období. Větrání v létě je přirozené, ale často zapomínáme větrat i v zimě.

Obzvlášť důležité je větrat v místnostech, kde jsou nová plastová okna. Ty díky dokonalému těsnění zabraňují cirkulaci vzduchu. Proto se naučte pravidelně větrat.

5 kroků ke správnému větrání

  • ráno vyvětrejte všechny místnosti plně otevřenými okny po dobu 5 minut
  • musíte vytvořit průvan, aby vzduch cirkuloval
  • větrejte intenzivně, krátce a každé dvě hodiny
  • větrání přes den provádějte podle aktuální vlhkosti v místnosti
  • v zimě větrejte 4 – 6 minut, na jaře a na podzim 10 – 20 minut, v létě klidně 30 minut

Větrání nepomohlo, je na řadě sanace

Vlhkost, která vzniká vzlínáním zemní vlhkosti se odstraňuje poměrně hůř, než vlhkost vznikající z nedostatečného větrání. V tomto případě přicházejí na řadu sanační opatření. je nutné co nejrychleji zahájit vysoušení zdiva a dosáhnout správných hodnot stavebních norem.

Na vysoušení vlhkého zdiva existuje několik metod. Vždy záleží na konkrétním objektu a míře vlhkosti. Před samotným procesem sanace mějte na paměti, že jedná o výrazný zásah do klidného provozu domácnosti. Práce jsou doprovázené hlukem, vyšší prašností a chemikáliemi. Rozhodněte ale sanace neoddalujte.

sanace

Co je to sanace?

Sanace vlhkého zdiva v sobě zahrnuje stavební opatření jako hydroizolační, vysušovací a další doprovodné stavební. Cíli každé sanace je dosáhnout výrazného nebo trvalého snížení vlhkosti, navrácení nebo vytvoření dobrých tepelně izolačních podmínek a vytvoření vhodné vlhkosti vzduchu.

Postup sanačního zásahu upravuje ČSN P 73 0610 hydroizolace staveb – Sanace vlhkého zdiva). tato norma určuje zásady pro průzkum, navrhování, aplikaci a následnou kontrolu a údržbu zvolených sanačních systémů.

Přímé a  nepřímé metody

Přímé sanační metody zabraňují vlhkosti pronikat do konstrukcí a místností a dále pak zabraňovat jejími dalšímu šíření ve stavebních materiálech. Vysušování se neprovádí pouze zdí, ale také je důležité se zaměřit na vysoušení podlah. Mezi přímé metody patří:

  • infúzní a tlaková injektáž zdiva
  • utěsnění spodní stavby ze strany terénu
  • vzduchoizolační systémy

Nepřímé metody

  • drenážní systémy
  • úprava terénu (sklon a povrch)
  • vzduchotechnika v interiéru
  • aplikace tepelné izolace

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>