Jak vybrat automatickou pračku?

Od pračky očekáváme, aby dobře prala, nebyla moc hlučná a aby prala co nejúspornější. Na trhu je ale praček tolik, že se lze jen velmi těžce orientovat. Proto je třeba chvíli pečlivě vybírat.

Než se vydáte do obchodu, promyslete si, jaké máte priority, co všechno od ní očekáváte.

Základní kritéria – druh plnění a rozměry

Základní rozdělení praček je podle jejich plnění a dělí se na horní a přední. Každému vyhovuje něco jiného. Pračky s předním plněním jsou vhodnější do větších prostor, ty s horním plněním do menších. Horní plnění je dobré, když se nechcete shýbat. Obtížnější je však vytahování mokrého těžkého prádla z bubnu.

pracka clanek

Pračku je třeba vybírat také podle rozměrů. Ty hrají roli, když jste omezení místem. Je potřeba myslet na to, aby pračka „prošla“ dveřmi, aby se případně dala zabudovat do kuchyňské linky, nebo aby prostě nepřekážela.

Některé rozměry udávané v popisech produktů jsou spíše orientační. Pokud ve vašem případě rozhodují milimetry, raději si vezměte metr a běžte si pračku přeměřit do obchodu.

Velikost bubnu

Jinou pračku potřebují ti, co žijí sami, jinou ti s třemi dětmi. Rozmyslete si tedy jakou kapacitu bubnu potřebujete. Dnešní pračky umí regulovat potřebné množství vody podle zatížení bubnu. Je kvalita praní nejlepší, když je buben plný ze tří čtvrtin. Málo naplněný buben je tase neekonomický, proto je třeba zvolit tu správnou velikost.

Co prozradí energetické štítky? 

Pračky mají stejně jako ostatní spotřebiče své energetické štítky. Ty však nejsou úplně určující. Každá pračka má mnoho programů a jejich srovnání se děje na základě programu bavlna při 60 °C a při 40 °C s celou a s poloviční náplní. Ovšem stačí změnit otáčky odstředění a teplotu a hodnoty se rázem změní. Od prosince 2013 mohou být na trh uváděny jen pračky s označením A+ a vyšší.

Pračky se rovněž značkují třemi třídami jako například A+/B/C, kde A+ znamená energetickou třídu pračky, B spotřebu vody a C energetickou třídu ždímání.

Energetický štítek dále prozrazuje roční spotřebu energie, váženou roční spotřebu vody, kapacitu pračky a hlučnost.

Odstřeďování – jakou třídu zvolit?

Odstřeďování je důležité především pro úsporu energie, zvlášť pokud prádlo budete sušit v sušičce. Účinnost odstřeďování je také vyjádřena jako zbytek vody po odstřeďování v procentech vztažený k hmotnosti suchého prádla.

Třída účinnosti ždímání v %
A do 45%
B od 45% do 54%
C od 54% do 63%
D od 63% do 72%
E od 72% do 81%
F od 81% do 90%

Pračky nabízejí nepřeberné množství programů a funkcí, z nichž nám mnohé mohou ulehčit práci. Ve většině případů se ale nakonec používají maximálně tři programy dokola.

Co by pračce ještě určitě nemělo chybět?

Aquastop. Jedná se o bezpečnostní nástavec, který v případě prasknutí hlavice nebo poruchy pračky uzavře přívod vody do pračky.

Odložený start. Večer před spaním naplníte pračku, nastavíte start praní a když ráno vstanete pračka bude mít čerstvě vypráno.

Dětský zámek. Tuto funkci ocení především rodiče batolat, aktivováním zámku dojde k zablokování dvířek a ovladače, takže dítě hrající si s tlačítky nepřeruší proces praní.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. TBA napsal:

    Mě odešla pračka kvůli vodnímu kameni, a proto jsem se při koupi nové ptala co je proti tomu neúčinnější. A byl mi doporučen filtr proti vodnímu kameni. A musím říct, že jsem spokojená a zřejmě i moje pračka. Rozhodně doporučuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>