Jak vybrat správnou zdravotní matraci?

Často se v noci budíte a nemůžete usnout nebo se probudíte zcela nevyspaní, polámaní a bez energie? Pak je potřeba se nad tím zamyslet. Zaměřte se na vaši postel, zda máte matraci, která vám maximálně vyhovuje, zda je uložena na správném roštu a jestli není čas na její výměnu. Podívejte se s námi, jak vybrat zdravotní matraci.

Zdravý spánek je základ

Spánek je důležitý pro celkovou regeneraci celého organismu. Během spánku se snižuje teplota těla, zpomaluje se dýchání, také krevní tlak. Tělo odpočívá a zároveň náš mozek zpracovává veškeré podněty, který jsme za den zažili. Myšlenky a zážitky jsou pak buď uloženy do paměti nebo jsou zapomenuty.

Spánek se dělí na důležité fáze, které se během spánku střídají. Jedná se o REM fázi a NonREM fázi. Ve fázi REM se nám zdají sny, které nelze nějak vědecky vysvětlit, proč vznikají. Dospělý člověk by mě spát 6 -9 hodina spát převážně v noci, kdy je spánek nejkvalitnější.

zdravotni matrace

Vhodná matrace

U zdravotní matrace sehrává důležitou roli několik zásadních kritérií, které poskytují požadované vlastnosti, díky kterým bude spánek kvalitní a zdravý. Za základní kritéria se považují:

  • rozměry a výška matrace
  • materiál a složení jádra
  • materiál potahu
Rozměry a výška matrace

Délka a šířka každé matrace je dána rozměry ložné plochy u postele. Ovšem pro dospělého člověka je považována jako optimální šířka matrace 90 cm. V případě malého prostoru je možné mít šířku matrace 80 cm, ale menší šířka by se již používat neměla. U manželské postele je to jiné, u té je ideální šířka 1 metr a více, tedy 200 cm celkem, to zajistí maximální komfort a dostatek prostoru.

CO se týče délky matrace, tak ta by neměla být kratší než 2 metry. Obecně se doporučuje, aby matrace byla 15-25 cm delší než je výška osoby. Není tak problém dnes sehnat matraci, která bude dlouhá 210 nebo 220 cm. V případě speciálních rozměrů dnes již není problém si objednat matrace na míru.

Posledním rozměrem je výška, nebo tloušťka, matrace. Ta je dána a určována složením jejího jádra. Jako zdravotní matrace se považují až matrace, které dosahují alespoň 14-15cm. Větší komfort ovšem přinesou matrace o výšce 16-20 cm. Takové matrace mají jádro tvořené několika vrstvami se speciálními vlastnostmi a funkcemi.

Materiál a složení jádra

Trh s matracemi je opravdu široký a je tak někdy velmi obtížné se zorientovat a vybrat správně. Stejné je to i při výběru vhodného materiálu. Je celá řada možností, ovšem nejvíce oblíbené jsou veškeré varianty pěny. Jednotlivé druhy nabízejí různé vlastnosti.

  • Studená pěna
  • viskoelastická pěna
  • bio pěna

Matrace ze studené pěny vynikají výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Studená pěna je vlastně pěna s velkými póry. Díky nim dochází k dobré prodyšnosti matrace a odvodu tepla. Pěny jde nakombinovat podle jejich tuhosti, je tak možné vytvořit ideální oporu pro tělo a páteř.

Viskoelastická pěna je typ pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která mění svojí tvrdost v závislosti na teplotě těla. Pěna totiž reaguje na lidské tělo a přizpůsobuje se mu. Díky tomu se zabraňuje bolestem zad a má pozitivní vliv na krevní oběh. Matrace z líné pěny zabraňují proleženinám. Matrace také tělo stabilizuje, což zabraňuje častému otáčení a spánek je tak kvalitní.

Matrace z bio pěny jsou vyrobeny na základě přírodních materiálů. Základem je nahrazení původních materiálů, které byly vyráběné z ropy za suroviny z přírodních olejů. Nejen, že výroba takových matrací má vliv na ekologii, ale také vytvářejí příjemné klima v ložnici. Přírodní oleje zvyšují elasticitu matrace, tvarovou stálost a výborné ortopedické vlastnosti.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>