Jak vybrat matraci

Opět jste se probudili rozlámaní a měli pocit, jako byste vůbec nespali? Jak dlouho spíte na jedné matraci? Kdy je ten správný čas na výměnu staré matrace za novou? Přečtěte si v tomto článku jak si poradit s výběrem té nejvhodnější matrace právě pro Vás.

Matrace je potřeba vyměnit a argumenty proč tak učinit jsou jednoduché – hygiena a zdraví.

Nekvalitním, nedostatečným a přerušovaným spánkem si můžeme přivodit mnohé zdravotní problémy. Příliš vhodné není ani celou noc ležet na matraci plné roztočů, kterým se líbí krmit se lidským potem a odumřelými částmi kůže.

Jak vybrat kvalitní matraci? Odpověď na tuto otázku získáte po zodpovězení těchto otázek.

Kolik měříte?

Velikost a rozměry matrace jsou velice důležité při výběru. Velikost matrace by měla být delší minimálně o 10 cm než vaše výška. Vhodnější ale je, když je matrace delší o 20 cm. Standardní šířka je pak 90 cm. Výška jádra matrace by měla být minimálně 13 cm. Pokud vám nevyhovují standardní rozměry, nechte si zhotovit matrace na míru, i u nich by však měla být respektována vhodná délka.

Kolik vážíte?

Každá matrace má jinou nosnost. Maximální nosnost matrace je dána především použitými materiály a mají zpravidla vyšší tuhost – tvrdost. Pokud si těžší člověk lehne na měkkou matraci, tak ta není schopná vytvořit dostatečnou oporu a tělo se do ní příliš zaboří.

Na čem bude matrace ležet?

Pokud vybíráte matraci do starší postele, nejprve se zamyslete, zda je pořád kvalitní. Nejvhodnější je položit matraci na lamelové rošty, které zajistí matraci průdušnost. Lamelové rošty jsou velmi vhodné zejména pro zdravotní matrace, protože umocňují její ortopedické vlastnosti.

Jak tvrdá matrace Vám vyhovuje?

Matrace se prodávají s různými stupni tuhosti. V zásadě platí, že starší lidé a lidé s nižší váhou upřednostňují měkčí matrace a lidé s vyšší hmotností naopak tvrdší. I v případě, že se rozhodnete pro matraci partnerskou, si můžete vybrat tu se dvěma odlišnými tuhostmi.

Jakou máte polohu spánku?

na boku
Pro spaní na boku jsou vhodné matrace s větším odpružením. Vhodné jsou středně tvrdé až měkké matrace, které se umí přizpůsobit tělu.

na břiše
Pro spaní na břiše je vhodnější matrace pevnější a tužší, aby dokázala udržet tělo a páteř ve správné poloze.

na zádech
Pro spaní na zádech je třeba se vyhnout příliš tvrdým či měkkým matracím. Ty nejsou schopny zajistit tělu dostatečnou oporu. Vhodnou volbou jsou středně tvrdé matrace.

foto: matrace-webstr.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>