Koupě nemovitosti se může proměnit v námět na horor

Služba odborníka, který vás od počátku provází realitní transakcí, vyjednává za vás s prodávajícími a hlídá, aby vše proběhlo tak jak má se mnohým může zdát nadbytečná. Po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku však nebývale roste zájem o ochranu vlastních investic do bydlení, říká Mgr. Oldřich Platil – právník a obchodní ředitel služby Zkontrolujto.

Co vás po více než roce v souvislosti s vaší prací nejvíce překvapuje?

V negativní rovině tvrdohlavost a zarputilost s jakou někteří stále strkají hlavu do oprátky. Ve světě není ostuda přiznat, že něčemu nerozumím a potřebuji poradit. To se však u nás stále nenosí. Zde je každý v jedné osobě právníkem, stavařem i psychologem. Pozitivně mě pak překvapily ohlasy našich klientů a i to, že jsem měl zprvu dojem, že naše služba bude klientsky úzkoprofilová. Pravdou však je, že nás oslovují klienti napříč sociálním i vzdělanostním spektrem.

V jakém okamžiku vás klienti oslovují?

Je to různé, lze ale říci že převažují klienti, kteří si již vybrali nemovitost a odvážně vstoupili do jednání s prodávajícím či realitní kanceláří. A zde narazili. Byly jim předloženy pro ně nevýhodné podmínky koupě nemovitosti nebo byl vyvíjen tlak, aby postupovali nestandardně. Samozřejmě řešíme i problémy s vadami smluv, které katastrální úřady odmítají zapsat. Víte, že zde ještě existují realitní kanceláře, které vůbec nezaznamenaly, že máme letos něco jako nový občanský zákoník? Pokud se k tomu ještě přidá katastrální úřad, který díky zákonným paskvilům zamrzl a vrátil se s efektivitou práce o 15 let zpátky, pak se může koupě nemovitosti proměnit v námět na kultovní horor.

Přesto, pokud si troufám koupit nemovitost a s nikým se neradit, čeho se mám podle vás vyvarovat?

Pokud tuto loterii s nejistým koncem chcete absolvovat, vyvarujte se všemu nestandardnímu. Obecně lze říci, že nemovitostní transakce má přesto, že je velmi různorodá, určitý řád. Obrazně jakési koleje, ze kterých nesmíte vyjet, protože hrozí srážka. Na té trase jsou přesné zastávky; právní a technický stav, rezervace, úschova, smlouva, katastr, daně, předání atd. Žádnou z nich nesmíte minout, či projet příliš rychle. Troufám si říci, že dnes je to již totožné, jako byste chtěli bez znalostí vydělávat na burze, prostě vás to semele a vyplivne o pár set tisíc chudší. Dejte si také pozor na vše, co je příliš laciné, na snadné slevy, tlak na rychlé rozhodnutí atd. To prostě není na jeden rozhovor.

Co chystáte do dalšího roku?

V první řadě je to soustavná osvěta veřejnosti. Podobnou službu jako my nabízejí pouze dvě další společnosti, proto je tento mladý segment potřeba více přiblížit lidem. Chystáme turné bezplatných besed a seminářů pro širokou veřejnost, kam bych rád pozval i zástupce konkurence. Dál budeme rozšiřovat spolupráci se solidními realitními kancelářemi a aktivně se angažovat v profesních organizacích, které pracují na přijetí nového realitního zákona.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>