Jak vybrat rodinný vůz?

Pořízení správného auta pro rodinu není zrovna jednoduchá záležitost. Vybírat je z čeho, ale obvykle bývá omezený rozpočet, a proto je třeba volbu dobře zvážit. Na co při výběru auta do rodiny pamatovat?

auto

Bezpečnost

Tím nejdůležitějším kritériem není cena, ale bezpečnost. Pokud se v autech příliš nevyznáte a nehodláte na tom nic měnit, zapamatujte si jednoduchou rovnici, a sice, čím větší, tím bezpečnější. Nejde to sice brát jako jedinou bernou minci, ale může to posloužit jako dobré vodítko. Zároveň se dá říct, že čím novější auto, tím bezpečnější. Nová auta samozřejmě musí splňovat ty nejpřísnější bezpečnostní měřítka.

Při výběru auta dbejte na to, aby mělo ABS, minimálně 4 airbagy a další systémy jako např. ESP.

Prostor

Máte-li nebo plánujete-li rodinu, musí být váš nový vůz dostatečně velký. Za dobrou volbu se dá považovat nižší střední třída nebo střední třída – Škoda Octavia, Škoda Super, VW Passat a větší. Vhodné je vybírat i v kategorii MPV a rodinných vanů, např VW Sharaan. Auta z této kategorie sice nejvzhlednější, ale nabízí variabilní vnitřní prostor, což rodiny s dětmi ocení. Všeobecně se dá říct, že z VW modelů si rodinný vůz jistě vyberete.

Výbava

Kromě bezpečnosti a rozměrů se zajímejte i o výbavu. Každý samozřejmě ocení něco jiného. Novější auta už základní prvky výbavy obvykle mají (ABS, airbagy, elektrické stahování oken, posilovač řízení), ale někdo mimo to užije například i vestavěnou navigaci, klimatizaci, multifunkční volant apod.

Náklady

Běžná rodina mnohy nemá peněz na rozdávání, a tak si zjistěte i ekonomiku provozu auta. Odpovězte si na otázku, jak moc budete s vozem jezdit. Obecně platí, že když najedete s vozem asi 30 tisíc kilometrů ročně, vyplatí se vám spíše diesel, který má nižší spotřebu než zážehové motory.

Předem si zjistěte také ceny nejobvyklejších náhradních dílů, které pravděpodobně budete muset kupovat. K tomu vám může pomoct stránka Automobilovedily24.cz. Pomoct vám může ale další jednoduchá rovnice, a sice že čím více stejných aut po silnicích jezdí, tím levnější bude servis.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>