Kokedamy – levitující květiny, které zvládne pěstovat každý

Zaujaly vás levitující květiny? Líbilo by se vám pořídit si alespoň jednu takovou domů či do kanceláře? Žádný problém. Kokedamy jsou dnes dostupné a péči o ni zvládnou amatéři.

Zajímá vás původ těchto netradičních rostlin? Kodedama (ko-key-dama – v překladu mechová koule) je druh pěstování rostlin, které se inspirovalo japonskými bonsajemi. Zatímco dříve byly kokedamy podobně jako bonsaje zálibou japonských penzistů, dnes se rozšířily napříč generacemi.

kodedamaPravděpodobně pocházejí z bonsají ve stylu nearai, který byl v Japonsku oblíbený v 17. až 19. století. Nearai bonsaje se pěstovány tak, aby jejich kořenový systém tvořil v nádobě kompaktní pevnou strukturu a aby si zachoval svůj tvar  po vyjmutí z květináče. Poté se nechaly na podstavci a nechaly zarůst mechem. Díky zelenému balu se zvýraznila jejich krása.

Existují dva druhy kokedamy. První je levitující kokedama, tedy tak, která se zavěšuje do prostoru a druhá je kokedama, která je umisťuje na misku či talířek. kokedama 2

Péče o kokedamu je snadná. Stačí ji jednu až dvakrát týdně ponořit do hluboké misky s vodou a nechat, dokud k hladině nepřestanou stoupat bublinky. Samozřejmě také záleží na druhu rostliny, sukulenty se zalévají méně. Přibližně jednou za čtrnáct dní je dobré přidat hnojivo na pokojové rostliny.

Jako kokedamu lze pěstovat mnoho květin: kapradinu, fikus, antúrii, olivovník, sukulenty, byliny a další.

Sandra Špačková
foto: gergelyhideg

Mohlo by se vám líbit...

3 komentářů

  1. Peťka napsal:

    To je nádhera, kde se to dá pořídit?

  2. XX napsal:

    ja je mam doma a urzba je fakt jednoducha, ale u nas v kvetinarstvi maji jen par druhu a ja bych exotictejsi druhy. Nevite prosim, jestli je nekde specializovana prodejna?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>