Jak zařídit pokoj pro školáka

Pokud máte doma budoucího prvňáka, možná již nyní přemýšlíte, jak zařídíte jeho pokojíček.

Školáci mají jiné potřeby než předškoláci. Předškolákům pokoj slouží ke hrám a odpočinku. Školákům by měl skýtat prostor pro hraní, učení i lenošení. A zároveň by měl mít dostatek úložných prostor. K tomu všemu je dobré, aby pokoj rostl s dítětem a my jsme do něj nemuseli investovat každého půl roku.

detsky pokoj

Na co se při zařizování dětského pokoje zaměřit?

S dítětem nemůžeme být neustále, a je tedy potřeba, aby všechny kusy nábytku byly nejen funkční, ale hlavně bezpečné. Děti často prozkoumávají „terén“ okolo sebe, a nábytek tak může přijít k nějaké té újmě v podobě ulomené rukojeti či vytrhnutého šuplíku. Je potřeba myslet na bezpečnost dítěte a raději se vyhnout ostrým rohům, trčícím šroubkům a nábytek raději ukotvit ke stěnám, aby se nepřevrhl.

Ideální materiál do dětských pokojů je dřevo. Je příjemné a hřeje jak na pohled tak na omak. Levnější a také vhodnou alternativou jsou dýha či laminát.

Do pokoje školáka patří kromě postele a úložných prostor také pohodlná, ergonomicky tvarovaná židle, psací stůl. Je na místě, aby se židle i stůl dali výškově upravit podle toho, jak dítě poroste. V pokojíčku by taky neměla chybět stolní lampa, lampička k posteli a knihovna.

Skříně, stůl, knihovničku, ale i postel bude dítě používat několik let, a proto je vhodné dát přednost neutrálním barvám. Jako je bílá, bříza, šedá či vanilka. Tyto barvy lze snadno kombinovat s výraznými barvami například na doplňcích (závěs, polštář, obraz apod.) a pokojíček nebude působit jako pěst na oko a nebude dítě vybízet k hyperaktivitě.

Jak vybrat stůl a židli pro školáka?

Stůl by měl být tak velký, aby školák měl kolem sebe dostatek místa. Myslete na to, aby se na stůl vešel počítač, ale také tužky a pastelky, kalendář, kniha, lampička a dítě při tom mělo místo na ruce. Výška pracovního stolu by měla být přímo úměrná výšce školáka. Obecně by se měla pohybovat v rozmezí 70 až 75 cm, šířka 70 až 80 cm a délka 135 až 160 cm.

K výběru židle přizvěte i dítě, aby si sezení mohlo vyzkoušet. Při sezení by chodidla měla být opřena o podložku a ruka školáka při práci svírá se stolem úhel 90°. Sedák by měl být tak dlouhý, aby podpíral celé stehno. Pokud chcete koupit rostoucí židli, požadujte nastavitelnou výšku sedáku, hloubku sedáku a výšku zádové opěrky

Sandra Š.
foto: Rainer Sturm  / pixelio.de

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>