Jakou sekačku vybrat? Tyto tipy vám usnadní výběr

Stojíte před výběrem sekačky? Přečtěte si průvodce nákupem, abyste při nákupu věděli, jak se na trhu orientovat. 

Základní otázka zní: Elektrická, benzínová nebo akumulátorová? 

Odpovědí je velikost pozemku. Právě ta napoví, jaký typ vybrat. 

Na malé pozemky do 500 m2 postačí akumulátorové sekačky. Jsou lehké, tiché, výkonné a nepotřebují zdroj elektřiny. Baterka se však rychle vybíjí a má omezenou životnost. Není vyloučeno, že budete např. co dva roky muset koupit novou. 

Na středně velké zahrady do 600 m2 můžete vybrat i elektrické sekačky. Podobně jako ty akumulátorové jsou lehké, tiché a levnější než benzínové. Jsou vhodné na svažité pozemky. Nejsou však již tolik výkonné a je potřeba vzít v potaz, zda máte vhodně umístěné elektrické zásuvky. Při sekání je třeba dávat pozor, abyste nepřesekli kabel. 

Benzínové sekačky jsou vhodné pro velké zahrady. Ovšem pozor, lze s nimi sekat jen rovné a mírně svažité zahrady do 15 stupňů sklonu, jinak by se motor mohl zadřít. Pokud máte velký svažitý pozemek, vybírejte pouze ze sekaček s odolností proti převrácení. Benzínové sekačky jsou dražší, hlučnější a náročnější na údržbu než jiné typy, jsou však nejvýkonější.  

Tip: Máte-li svažitý pozemek či pozemek větší, doporučujeme vybírat ze sekaček s automatickým pohonem. Sekačku díky tomu nemusíte vůbec tlačit a po sečení nebudete tolik unavení. 

Otázka druhá: Rotační, bubnová, vřetenová či strunová? 

Pokud si chcete vypěstovat okrasný trávník, který nebude žloutnout, nebude roztřepený, bude hustý a bude připomínat golfový green, jednoznačnou volbou je sekačka vřetenová. Ta trávu totiž neseká, ale stříhá. 

Nejrozšířnější sekačky na běžnou zahradu jsou sekačky rotační. Rotační nože se točí okolo své osy a sekají. Tyto sekačky trávník posekají a délku asi 3 – 5 cm. 

Pokud potřebujete sekat jen občas nepříliš udržovanou plochu, jsou vhodné sekačky bubnové, či lištové. Ty posekají trávu na délku asi 5 – 10 cm. 

Existují také takzvané dokončovací sekačky, mezi které spadá například sekačka strunová. Tou krásně posekáte těžko dostupná místa okolo plotu, stromů a jiných překážek. Na sečení velkých ploch příliš vhodné nejsou. 

Co ještě neopomenout?

Od věci není sledovat i velikost záběru nožů. Když vyberete sekačku s malým záběrem, bude to znamenat více nachozených kilometrů. 

Velikost záběru volte podle velikosti pozemku:

  • 200 m2 – záběr o velikosti 32 cm,
  • 500 m2 – záběr o velikosti 40 – 45 cm,
  • 1 000 m2 – záběr o velikosti 45 – 53 cm.
Jak je to se sběrem trávy?

Pokud hrabání není vaší oblíbenou činností, vybírejte z modelů, které mají sběrný koš. V takovém případě se zaměřte na to, aby koš měl co největší objem a vy jste nemuseli co pět minut sekačku vypínat a jít koš vysypat na kompost. 

Z praktického soudku

Abyste při sekání příliš nenadřeli, doporučujeme při výběru sledovat i jiné ukazatele. Když se řekne elektrické startování, mnozí si vybaví šňůru, za kterou taháme do roztrhání těla. Mnohem pohodlnější obzvláště pak pro starší ročníky či pro ženy je startování za pomocí otočení klíče či stiskem tlačítka. 

Při výběru se podívejte i na kolečka. Platí, že čím větší kolečka sekačka má, tím lépe. Pokud však nemáte pozemek s terénními boulemi, pak je mnohem vhodnější vybrat sekačku s válcem. 

-MM-

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>