Jaké vybrat osvětlení do dětského pokoje

Vybrat vhodné osvětlení do dětského pokoje je velmi důležitý úkol. Bude-li kvalita osvětlení nedostatečná, dítě si zcela jistě pokazí zrak. Je důležité si uvědomit, že dětem jejich pokoj neslouží pouze jako ložnice, ale i jako místo pro hraní a později i místo pro práci. Respektive místo, kde se připravují do školy a dělají domácí úkoly. Stropní svítidlo je v tomto případě nutností, stejně jako stolní lampa a přídavný světelný zdroj, který je umístěn například na stěně pokoje.

Pokud dětský pokoj není dobře nasvícen, může se u dítěte vyskytnout celá řada obtíží. Děti si pak stěžují na bolest hlavy. Jsou nesoustředěné, mohou špatně spát a mohou se u nich vyskytnout psychické obtíže.

Počet světelných bodů v dětském pokoji by měl být přizpůsoben počtu dětí, které tento pokoj obývají. Významnou roli hraje i věk dítěte. Samozřejmě zcela odlišné nároky na osvětlení má předškolák a jiné školák. Rozhodně věnujte pozornost i barvám stěn. Při použití některých barev je pokoj velmi tmavý. Je pak nutné důkladněji uvažovat o osvětlení pokoje.

Jakých zásad se tedy držet?

Každý dětský pokoj by měl mít centrální zdroj světla, které je nejlépe umístit ke stropu. Vhodné je pak nástěnné svítidlo. Například nad postelí. Dítě si tak může například číst. Nebo si v noci může kdykoli rozsvítit. Samozřejmostí je pak osvětlení pracovního stolu. Zde určitě zvolte lampu s kloubovým ramenem, aby bylo možné regulovat výšku a sklon světla. Nad psací stůl je nejvhodnější použít halogenovou žárovku. Ta totiž nejméně mění barvu věcí.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>