Máte příliš mnoho knih? Tipy jak vytřídit knihovnu

Průměrný Čech má doma mezi 200 – 300 knihami, a to rozhodně není zanedbatelné množství. Každý rok nám navíc knihy přibývají, tu je to kuchařka, jindy encyklopedie, jindy román, který prostě musíme mít. Pokud máme děti, roste množství literatury s každými narozeninami a Vánoci raketovým tempem. A pak vyvstává otázka. Kam s nimi?! 

knihy v krabici

Mnohé knihy putují po prvním přečtení na poličku, do knihovny, časem do druhé řady a když není nikde místo, skončí v krabici a usedá na ně prach. Jak si knihovnu vytřídit a najít systém, díky němuž se vám už nebude zbytečně plnit?

Kam s knihami, které nás netěší? 

Ruku na srdce, kolikrát jste knihu z podobné krabice zařadili zpátky do přední řady knihovny a radovali se z ní? A udělali byste to teď? Nejjednodušší a pro duši každého čtenáře nejsmířlivější je tedy vyřazené knihy darovat nebo prodat, aby našly nového majitele a tím i smysl.

Namítáte, že nemáte ani čas ani chuť na to knihy nafotit, nacenit a vyvěsit je na bazary? Dnešní doba naštěstí nabízí hned několik řešení. Možná vás zaujme služba Knihobot.cz, která se snaží dostat knihy z domácností zpět do oběhu ke čtenářům.

Zda má smysl knihy zařadit do prodeje dokáže odhadnout na dálku na základě fotografií vaší knihovny a pokud má prodej titulů smysl, pošle pro ně kurýra a následně je nabídne na prodej. Z každého prodaného titulu dostanete 60 % jeho částky mínus 29 Kč, takže kromě toho, že uděláte ekologickou věc, dává smysl i ekonomicky. 

knihovna

Rozhodně neplatí, že se touto cestou prodávají jen historické skvosty. Největší ohlas mají právě knížky asi 30 let staré. Pro prodej se však nehodí vše. Některých titulů je v českých knihovnách tolik, že už je nikdo nechce ani zadarmo. Pokud vlastníte podobné kousky, zmiňte se o nich před známými (nikdy nevíte), rozmistěte knihy do knihobudek, třeba i těch v domovech pro seniory, či v nemocnicích. Další možností je nabídnout celou krabici knih jako jednu položku. Díky tomu nebudete muset jednotlivé knihy fotit, ale mohlo by stačit jen vypsat jednotlivé tituly. Knihy dnes nemusíte prodávat jen do antikvariátů, ale doporučujeme je nabídnout na internetových bazarech a v jednotlivých skupinách sociálních sítí např. na facebooku. 

A jak přistoupit ke třídění? Které knihy nechat a které vyřadit? 

Nejprve si uvědomte, že ani při nejlepší vůli nemůžete mít doma všechny knihy, které byste chtěli. Zvlášť pokud čtete hodně a často. Spočítejte, kolik knih se vám do knihovny vejde, a toto množství nepřekračujte. Ne všechny staré tituly jsou literární klenoty a pokud k nim nemáte vztah, nedržte je jen kvůli tomu, že vám je předali vaši rodiče nebo přátelé. Zbytečně zabírají místo kvalitním kouskům. 

To samé platí i na druhé straně. Ani pár let starému titul nemusíte věnovat cenné místo, pokud se k němu nechcete vracet. Že vám dal knížku někdo k Vánocům přece neznamená, že ji musíte v knihovně “trpět”, pokud jí číst nechcete.

mini knihovna

Mezi knihy, často zabírající místo, patří také vaše odborná literatura například z dob vašich studií. Zde je možná na místě odhodit sentiment a přiznat si, že knihy leží dlouho netknuté, a navíc výrazně informačně zastaraly. Připravte se však na to, že pravděpodobně právě tyto tituly už nemají dalšího využití a do prodeje se ve většině případů právě kvůli neaktuálnosti obsahu nehodí.

„Platí, že ze socialistické beletrie je pro prodej zajímavá jedna kniha ze sta. Před revolucí byla omezená knižní nabídka, takže skladbu titulů z této doby má většina domácností v knihovnách podobnou. Z knih před rokem 1990 proto bývají nejlépe prodejné úzce zaměřené odborné knihy, ale pouze v případě, kdy informačně nezastaraly, nejsou ideologicky zatížené a v posledních desetiletích nevyšly kvalitnější, podobně zaměřená díla. Naopak z posledních 30 let se dá prodat téměř cokoli. Za nejvyšší průměrnou cenu se nám daří prodávat knihy zhruba 15 let staré – většinou proto, že jsou čtenáři stále žádané, ale z pultů obchodů již zmizely. A zároveň jedno pravidlo – pokud máte novou knihu, která vás nezaujala, vyplatí se jí nabídnout do prodeje ihned po přečtení, dokud je v dobrém stavu a žádaná,“ říká Pavel Pekař z online antikvariátu Knihobot.cz. 

Jak to máte s knihami vy? Kolik knihoven v bytě máte? A jak nakládáte s knihami, které nechcete?

foto: unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>