Plánujete budovat elektroinstalaci svépomocí? Nepodceňujte kvalitní přípravu

V České republice žije velké množství šikovných kutilů, kteří se nezastaví ani před náročnějším stavebním úkolem. Ostatně stavby svépomocí jsou v posledních letech ve velké oblibě. Lidé k nim přistupují zejména z důvodu ušetření finančních prostředků za najmutí specializované stavební firmy, popřípadě chtějí ušetřit za hypotéku. Obdobná je situace u elektroinstalace, kterou si teoreticky můžete instalovat sami. Pokud máte potřebná oprávnění, můžete se směle pustit do práce.

zasuvka_elektrika

Pozor na veškeré předpisy a oprávnění

Elektroinstalace svépomocí ale není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Realizaci nebo úpravy elektrických obvodů totiž může provádět jenom proškolený pracovník disponující potřebným oprávněním a certifikací. Je totiž potřeba dodržet požadavky na elektroinstalaci dle platných právních předpisů a technických norem ČSN. V praxi to znamená, že pokud nejste vyučeným a certifikovaným elektrikářem, měli byste natažení kabelů a připojení elektrických zařízení přenechat někomu povolanějšímu.

Pusťte se do přípravy vedení kabelů

Elektrické obvody jsou nejčastěji vedené uvnitř zdiva, odkud se potom připojují na rozvaděč. Ten zajišťuje připojení komplexního elektrického obvodu dané nemovitosti k síti distributora, takže se bez této komponenty rozhodně neobejdete. Existuje celá řada elektroměrových rozvaděčů, ovšem všechny fungují na stejném principu. Konkrétní rozvaděč vybírejte podle počtu odběrových míst a také podle rozsáhlosti obvodů.

I když si většina z vás nemůže natáhnout elektrické obvody sama, neznamená to, že musíte nechat veškerou práci na zkušeném elektrikáři. Cesta a konkrétní umístění elektroinstalace je totiž plně na vás. Ještě před započetím stavebních prací si tedy přesně ujasněte, kde chcete mít umístěny zásuvky, popřípadě na kterém místě se bude nacházet nábytek. Jakmile se pustíte do vysekávání zdiva, bude už pozdě na nějaké větší úpravy.

Jak se vyhnout stávajícím rozvodům?

Při vysekávání zdiva nebo kopání výkopů si dejte pozor, abyste nenarazili na stávající rozvody vody nebo plynu. Nahlédněte do starší stavební dokumentace, kde by měly být veškeré rozvody podrobně zakresleny. Pokud tuto možnost nemáte nebo si stále nejste jistí, proveďte komplexní diagnostiku.

V rámci plánování šířky a hloubky vysekávané drážky do zdiva berte v potaz velikost a počet kabelů, které tímto místem chcete vést. V případě jakýchkoliv ohybů dbejte na to, aby se v daném místě nenacházely žádné ostré hrany, o které by se mohly kabely poškodit. 

Jak kabely v drážce fixovat?

Při vysekávání drážky si většinou vystačíte se starým dobrým majzlíkem a kladivem. Samozřejmě můžete použít i úhlovou brusku, na kterou se ve specializovaných obchodech často vztahují slevy. Bruska dokáže v krátkém čase odvést skutečně hodně práce, ale obrovskou nevýhodou je velké množství prachu a nečistot. Proto se doporučuje použití nářadí s odsáváním, ale i tak počítejte s tím, že vás po práci čeká hodně náročný úklid.

Kabel vložený do vysekané drážky je pochopitelně nutné fixovat, aby bylo možné natáhnout celé vedení. Tenké i tlusté kabely lze fixovat prostřednictvím spon nebo sádry. S rostoucími požadavky na složitost elektrických obvodů se pomalu přechází na vedení kabelů v rouře, takzvaném husím krku. Ten zajistí kabeláři potřebnou ochranu před proseknutím o ostré zdivo a v případě potřeby umožňuje také relativně jednoduchou opravu nebo modifikaci elektroinstalace.

Co přenechat elektrikáři?

Precizně vysekané drážky jsou skvělou přípravou pro zkušeného elektrikáře. Ten vám podle vašich požadavků natáhne kabeláž a zajistí její hrubé ukotvení, aby vše drželo a fungovalo. Kromě toho se postará o připojení celého obvodu k elektroměrovému rozvaděči. Samozřejmostí je zprovoznění všech vypínačů a zásuvek. Na vás pak budou pouze dočišťovací práce, tedy zadělání vysekaných drážek a úklid.

Bez kvalitní elektroinstalace se dnes neobjede žádná domácnost. Do některých kroků se můžete pustit svépomocí, ale u některých se neobejdete bez přítomnosti certifikovaného elektrikáře. 

Zdroj obrázku: {Shawn Hempel} / Shutterstock.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>