Náplně do polštářů – jaké jsou možnosti?

Dosluhují vaše přikrývky a polštáře a přemýšlíte pro jaké náplně se rozhodnout, abyste měli kvalitní spánek a probouzeli se svěží? Vybírejte pečlivě, mít totiž správný polštář pod hlavou je jedním ze základních metod prevence bolestí páteře i hlavy. Jakou náplň tedy zvolit?

Dříve náplním polštářů vévodilo peří. Dnes je však nahrazují převážně umělá vlákna. Ale tyto dvě možnosti nejsou jedinými.

Peří

Peří se k naplňování polštářů používalo od starých dob a častokrát se v rodinách dědí z generace na generaci. Většinou se setkáte s náplněmi, které jsou zčásti tvořeny peřím a zčásti peřím prachovým. Tato směs zajistí polštáři typickou nadýchanost a pružnost. Podmínkou dobrého péřového polštáře je ale kvalitní sypkovina. Velkou nevýhodou péřových polštářů je jejich náchylnost k roztočům, proto se absolutně nedoporučuje alergikům.

Vlna

Vlna sice není příliš obvyklým materiálem na náplň polštářů, je však vhodná pro všechny, kdo mají rádi teplo a hledají alternativu k peří. Díky skvělým termoregulačním schopnostem vlna zajistí, aby se polštář přizpůsobil vaší tělesné teplotě. Nebude vám tak ani zima a nebudete se nepříjemně potit. Roztoči se ve vlněném prostředí necítí příliš dobře, a tak s vámi nebudou sdílet lóže.

Umělé materiály

Jste-li alergici, je třeba snížit možné alergenní vlivy, k tomu nám mohou dopomoct právě umělá vlákna. Výhodou umělých matriálů je jejich polohovatelnost. Zatímco péřový polštář je zašit do sypkoviny a objem náplně nelze již regulovat, u umělých materiálů je to velice snadné. K dostání jsou totiž samostatně prodejné náplně a povlaky polštářů zajišťuje pouze zip. Díky tomu si můžeme polštář polohovat ubíráním či přidáním materiálu podle potřeby.

Umělá vlákna se také přidávají do péřových náplní. Použitím tzv. kudrnatého vlákna, které podobně jako prachové peří dokáže udržet velké množství vzduchu, díky čemuž bude tento polštář držet tvar a vracet se do původního nestlačeného stavu. Umělé materiály ale mohou nabývat také tvarů dutých i plných vláken, kuliček či vloček.

Latex a pěna

Anatomické polštáře jsou vhodnou volbou, pokud trpíte problémy s krční páteří. Jsou vytvořeny z takových materiálů, které zajistí, aby se přizpůsobily obrysům vaší hlavy, krku a šíje a vytvořily účinnou oporu páteře a zároveň neomezovaly krevní oběh. Ať už je použit přírodní latex či PUR pěny, vždy se vám bude ráno pohodlně vstávat.

Přírodní materiály

Pokud preferujete přírodní materiály, neváhejte se rozhodnout pro netradiční materiály jako jsou slupky nejrůznějších obilovin. Slupky dokáží odvádět nadbytečné teplo i vlhkost. Výhodou je možnost akumulace energie. K tomu stačí nechat je jen nahřát na slunci. Dokonce i pokud je nahřejete třeba na topení, můžete je poté použít namísto nahřívacích lahví. Navíc se tak vyhnete soužití s roztoči.

Sandra Š.
foto: freedigitalphotos.net

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>