Čím nahradit tapety? Zkuste faux painting

Připadá vám váš byt unylý, fádní a ničím nezajímavý? Falešná malba neboli “faux painting” patří k zajímavým možnostem, jak neobvykle a originálně vyzdobit váš interiér, a vytvořit tak zcela nový prostor. Fantazii se přitom meze nekladou…

Co je faux painting?

Alternativou ke klasickým malbám anebo tapetám je tzv. faux painting, v překladu falešná malba. Její pomocí můžete velmi jednoduše proměnit fádní pokoj v reprezentativní prostor, snadno se můžete ocitnout v malé venkovské kavárničce, na pláži u moře nebo kdekoli jinde si budete přát. Existuje celá škála technik této dekorativní malby.

Jednou z nejzajímavějších technik, která používá monochromatické škály barev, je grisaille. Tato technika je ideální, když na zdi chcete znázornit architektonické detaily, sochy, ornamenty, anebo si svůj interiér přejete doplnit méně výraznými malbami, jako jsou iluze přírody. K vytvoření jedné malby se používá nejrůznějších sytých i pastelových tónů a odstínů jedné barvy, které jí dodají na plastičnosti.

Freska, jak je pro tuto techniku obvyklé, se maluje za mokra, do vlhké omítky. Použít ji můžete nejen na stěny, ale skvěle se vyjímá i na stropech. Jak napovídá název odvozený z italštiny (fresco, čili svěží), živé, jásavé a extrémně trvanlivé zůstanou po zaschnutí i barvy.

Iluzi nepravých dveří, oken anebo scénu celého prostoru vytvoříte pomocí další techniky, nástěnné malby. Ze stěny vaší kuchyně se tak rázem stane vinný sklípek, z jídelny útulné vřelá hala s krbem, umístěná v hotýlku uprostřed hor. Představa jiného prostoru bude s touto technikou dokonalá.

foto: dalidecals.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>