Koupi postele a matrace pro děti nepodceňujte

„Prostě koupíme postel pro dítě podle toho, jaká se nám bude líbit a je to,“ říkáte si a hodláte vyrazit do obchodu? Koupit dětskou postel nebo postýlku ale není jen tak. Dítě prospí několik tisíc hodin a během spánku se vyvíjí a roste, proto má postýlka vliv pro jeho správný vývoj.
S odchodem do obchodu proto počkejte alespoň po přečtení tohoto článku.

Pokud při narození potomka zvolíte klasickou dětskou postýlku, chybu neuděláte, vystačí mu bohatě do jeho třech let. Jen je potřeba do ní zvolit kvalitní matraci.

Hitem pro novorozence jsou také rostoucí postýlky, které lze později přestavit na klasický rozměr 200 x 90 cm a odejmuté díly můžete využít jako skříňky, noční stolek nebo kontejner k psacímu stolu. Výhodou takového multifunkčního zařízení je úspora nákladů na zařízení dětského pokoje.

Ve třech letech postel pro dospělé

Přibližně ve třech letech bude potřeba pořídit dítěti postel novou. Na výběr je opět široká škála druhů a typů postelí. Záleží na tom, kolik volného prostoru máme k dispozici. Do menších pokojů jsou ideální multifunkční dětské postele s úložným prostorem.

Jako další postel pro dítě je vhodné koupit rovnou klasický rozměr postele 200 x 90 cm. Důležité je dbát na to, aby postel neměla ostré hrany a aby matrace byla umístěná na roštech a nikoli na neprodyšné desce. Ohledně výšky platí, že ideální výška postele včetně matrace je mezi 45 a 55 cm od země. To ale platí pro dospělého člověka. U dítěte by měla být výška do 45 cm.

Dvoupatrová postel – proč ne? 

Máte-li potomky dva, ale málo místa, určitě byste rádi pořídili postel dvoupatrovou. Pokud bude z masivu a kvalitně provedená, proč ne.

Jednou z nevýhod patrových postelí je, že u stropu je vydýchanější vzduch a vyšší teplota, což znamená horší prostředí pro spánek. Proto byste měli před spánkem důkladně větrat.

Před nákupem mějte na paměti i to, že dítě, které spí na horním lůžku, musí mít dostatek prostoru, aby se mohlo na posteli pohodlně posadit. Platí, že nejméně by tak palanda měla být 110 cm od stropu.

K výšce palandy se vážou i nezbytné bezpečnostní prvky. Postel musí být vybavena pevnými bočnicemi, které zabraňují pádu dítěte, stejně jako kvalitními schůdky, aby nehrozilo zranění.

Jakou vybrat matraci? 

U matrací pro děti jsou kladeny požadavky na vzdušnost, odolnost a na snímatelný a pratelný potah. Z hygienického i fyziologického hlediska je lepší přistupovat k volbě jako k dočasné a s narůstajícím věkem uvažovat o nákupu kvalitní zónové matrace.

Matrací do postýlky je na trhu nepřeberné množství. V první řadě dbejte na to, aby matrace vyplňovala celý prostor postýlky, v opačném případě se by si dítě mohlo zaklínit končetinu do volného prostoru okolo matrace.

Správně uložená matrace by neměla ležet na pevné desce. Nedochází tak k dobrému provětrání matrace. Mnohem lepší budou dřevěné laťkové rošty, které zaručí provzdušnění matrace. Příčky roštu by měly mít šířku okolo 5 cm a vzdálenost by měla být nejvýše 4 cm.

 • Děti do 12 let by neměly spát na paměťové pěně, aby jim nezpůsobila růstové deformace.
 • Dětem starším 12-ti let můžete pořídit matraci s maximálně dvou centimetrovou vrstvou paměťové pěny.
 • U nákupu pečlivě si prostudujte složení jednotlivých matrací a po prodejci požadujte certifikáty, které zaručí kvalitu výrobku a absenci škodlivých látek.

Sandra Š.
foto: home spaceUS CPSC

Mohlo by se vám líbit...

3 komentářů

 1. lucka napsal:

  Tak syn měl vlastně od narození postýlku a spal v ní až do dvou let. Málokdy se stalo, že chtěl za náma do postele a nikdy jsem ho na to neučila. Popravdě jsem s ním v posteli nedokázala vyspat jí, ani manžel. Oba jsme měli strach, že ho v noci zalehneme. Pak jsme se rozhodli, že mu zařídíme pokojíček i s novou velkou postelí a budeme zkoušet, jestli tam bude sám spát. Chtěla jsem jednoznačně masiv a přistýlka a úložný prostor pod postelí se hodí vždycky. Bude si moct aspoň volat kamarády na noc :) Postel jsme vybrali přímo na prodejně, přes eshop bych ji asi jen tak neobjednala. Tahle mu vydrží minimálně do školy a pak už se mu pořídí klasická velká postel.

 2. Magda napsal:

  Děkuj za hezký článek. Pro syna jsme pořídili houpací postýlku. Je to praktické, protože častokrát nemusím vstávat a jen zatahám za provázek, co k ní mám přivázaný. Doporučuji! Už mu ale pomalu začíná být malá, tak přemýšlím, jakou koupit. Asi koupím zrovna patrovou, protože čekám další mimčo a budeme mít jen jeden dětský pokoj. Zatím může být patro jako úložiště na hračky. S nákupy přes e-shopy mám naopak dobrou zkušenost. Jen matrace jsem vybrala v kamenném obchodě. Nakonec jsem je také objednala na internetu, ale je dobré si je zkusit. Prodejci z kamenných obchodů mě asi nemají rádi. :-)

 3. Perta napsal:

  Předem chci poděkovat za velmi poučný článek, plný dobrých rad a nápadů. Zrovna se chystáme zařídit synovi dětský pokoj,celý pokoj by měl být na tohle téma Rybář a bybaření a ryby. Na zdi motiv podvodního světa, koberec s bublinama, jako ve vodě a postel chceme dvoupatrovou s přistýlkou a úložným prostorem. Malý bude mít brzo sourozence často u nás spí děcka od švagrové, takře proto tahle…. Vršek chceme zajiti ze všech stran sítí, která půjde až ke stropu a bude to zároveň vypadat jako rybářská síť…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>