Nestárnoucí dřevěné podlahy

Stavíte či rekonstruujete byt či dům a přemýšlíte, jaký typ podlahy se vám bude do interiéru nejvíce hodit? V dnešní době existuje velké množství podlah různých materiálů na výběr. Přečtěte si v našem článku, proč byly a stále jsou dřevěné podlahy dobrou volbou.

drevo2

Typy dřevěných podlah

Tento typ podlah rozdělujeme podle provedení – je libo klasická prkna, parkety či průmyslové mozaiky? Plovoucí dřevěné podlahy existují buď v celomasivní, vrstvené či mozaikové podobě. 

Masivní dřevěné podlahy se vyrábí z jednoho kusu dřeva, který je na povrchu ošetřen lakem nebo olejem. Druhý typ, vrstvené podlahy jsou složené z několika desek slepených do sebe po vrstvách. Následně mozaikové podlahy ze dřeva patří k luxusnějším, neboť jejich nášlapnou vrstvu tvoří ušlechtilé dřeviny.

Plovoucí podlaha spočívá v tom, že není upevněna k zemi, stále „plave“ a velmi snadno se pokládá i rozkládá. Povrch však musí být dokonale rovný. Lepení se používá v případě, že byste chtěli využít podlahové topení. 

Výhody podlah ze dřeva drevo

Předností těchto podlah je opravdu mnoho:

  • pěkný a stálý vzhled s geniální funkčností
  • snadná údržba a dlouhá životnost po několik desítek let
  • možná renovace přebroušením a obnova povrchu mořidlem či lazurou

Vedle těchto technických výhod existují další. Dřevěné podlahy jsou ideální volbou pro alergiky a svědčí vašim kloubům. Jsou také skvělým zvukovým i tepelným izolantem, dřevo přirozeně hřeje. Dřevo je přírodní obnovitelný zdroj, proto jsou tyto podlahy dobrou volbou i z hlediska ochrany životního prostředí.

Nevýhody dřevěných podlah

Na druhou stranu byste si měli být vědomi možných úskalí, které s sebou dřevěné podlahy přináší. Příkladem může být vyšší počáteční investice v porovnání například s vinylovými podlahami. Když ale uvážíte, že vám podlahy ze dřeva vydrží několik desetiletí, jedná se o rozumně vydané finance.

Dřevo je živý materiál a stále pracuje. Seschnutí či možné reakci na výkyvy v teplotách či vlhkosti můžete snadno předejít aplikací vrchní ochranné vrstvy v podobě laku a také vhodnou údržbou. Dejte proto pozor na přílišnou vlhkost, podlaze to nebude moc prospívat.

Doporučujeme do více zatěžovaných místností zvolit tvrdší dřevo (buk či dub), aby nedošlo k fyzickému poškození podlahy. Do méně zatěžovaných prostor lze použít i měkké dřevo (smrk nebo borovice).

Poslední informace se týká podlahového topení. Pro toto využití je dřevěná podlaha spíše nevhodná. 

Nicméně na závěr se hodí dodat, že tento typ podlah je prověřený v průběhu století a interiér dokonale obohatí. Nechte si poradit v podlahovém studiu, jaký typ zvolit a jak jej udržovat, a určitě budete z dřevěné podlahy nadšeni.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Linda Taichmanová napsal:

    Prosím co je za podlahu na prvním obrazku v ložnici? Vypadá luxusně!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>