Podlahové vytápění

Podlahové vytápění se u řady novostaveb instaluje jako hlavní a obvykle i jediný zdroj tepla. Dá se ale využít i u starších budov. Proč je podlahové vytápění úspornější než běžné zdroje tepla a z jakých variant se dá vybírat?

Proč podlahové vytápění?

Asi nejpádnějším argumentem pro investici do podlahového vytápění jsou nižší provozní náklady oproti klasickým radiátorům. Úspora energie může činit 20-25%. Překážkou není ani volba podlahové krytiny, protože se může použít vícero materiálů – vedle nejčastěji používané dlažby jsou to plovoucí podlahy, linoleum nebo parkety.

Princip podlahového vytápění

Podlahové vytápění ohřívá místnost sálavým způsobem, kdy teplý vzduch pozvolna vzlíná. U běžných zdrojů tepla (radiátor) musíme obvykle přitápět, abychom dosáhli tepelné pohody i u nohou, což má za následek zbytečně přetopenou celou místnost. Existují dva základní druhy podlahového vytápění – teplovodní a elektrické.

Teplovodní vytápění

Základním stavebním kamenem teplovodního vytápění jsou trubky, které jsou instalovány pod podlahou. Podle způsobu instalace se teplovodní vytápění dále ještě dělí na dvě varianty-tzv. mokrou a suchou cestu.

Při mokré cestě se trubky podlahového vytápění zalévají betonovou směsí. Suchou cestou se trubky vkládají do předem připravených polyuretanových desek s plechovými teplovodivými žlábky. Vše se pak zakrývá deskami, na které se již lepí podlahová krytina. Suchá cesta je zhruba o polovinu dražší než mokrá cesta, má ale o 10% větší výkon. Díky nižší akumulační schopnosti je další výhodou rychlejší reakce na změnu venkovní teploty.

Elektrické vytápění

Při elektrickém způsobu vytápění nejsou v podlaze instalovány teplovodní trubky, ale tenké dráty (nebo mříže), které vyhřívají okolí. Po zalití vrstvy drátů anhydritovým potěrem se může opět použít pokrytí prakticky jakýmkoliv materiálem. Výhodou elektrického způsobu vytápění je nižší cena za instalaci. Další plusové body získává tento způsob vytápění za velmi dobrou schopnost regulace teploty, díky které se dá v jednotlivých místnostech nastavit rozdílná teplota.

Samotný návrh a realizaci podlahového vytápění je dobré nechat na specializované firmě, i když elektrické vytápění se dá podle přiloženého návodu instalovat i svépomocí.

R. K.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>