Program Panel 2013

Bydlíte v panelovém domě a vaše družstvo, případně společenství vlastníků jednotek uvažuje o rekonstrukci? Tak právě pro vás je tento příspěvek. Chtěli byste se co nejdříve pustit do rekonstrukce, ale schází vám finanční prostředky. Zkuste program Panel 2013.

Program Panel 2013 je zřízen Státním fondem rozvoje bydlení a umožňuje majitelům některých nemovitostí čerpat levné úvěry na jejich rekonstrukci. Nemusí se přitom jednat pouze o panelové domy. Ačkoli název Panel 2013 může být zavádějící, tak čerpat výhodný úvěr mohou majitelé všech bytových domů. Žadatelem může být fyzická i právnická osoba, bytové družstvo, společenství vlastníku jednotek, obce, města a další vlastníci. Musí se přitom jednat o komplexní rekonstrukci domu. Výše úroků se samozřejmě odvíjí od délky splácení. Nebude však nikdy vyšší než referenční sazba Evropské unie, která je pro rok 2013 0,88 % ročně.

Na co všechno lze úvěr použít definuje zákon č. 486/2012 sb. Možné je  z tohoto úvěru financovat stavební úpravy, zateplení, výměnu rozvodů, výměnu lodžií, rekonstrukci topné soustavy. Každá žádost je však posuzována individuálně a  komplexně. Nelze tedy přesně říci, že můžete pořídit například tepelné čerpadlo na místo dálkového zdroje vytápění. Z finančních prostředků získaných v rámci programu Panel 2013 však nelze zaplatit výstavbu nových prostor. Tedy například vybudovat půdní vestavbu, postavit novou kotelnu, atd.

Vláda původně uvolnila pro účely tohoto programu 210 milionů korun. Tato částka však nestačí. Již byly podány žádosti v celkové hodnotě 310 milionů korun. Vláda tedy chystá navýšení objemu finančních prostředků v programu a to až na 750 milionů korun. Máte tedy ještě šanci se do programu přihlásit. Další informace hledejte na webu Státního fondu rozvoje bydlení.

J. H.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>