Správný výběr koberce podle barvy je důležitý

Barvy nejenom dotvářejí svým způsobem interiér, ale také výrazně ovlivňují náš psychický stav a náladu. Než tedy začneme nově zařizovat náš interiér, měli bychom se zamyslet nad vlivem jednotlivých barev a jejich působením na člověka.

Barva je velice důležitým prvkem v každém interiéru, neboť výrazným způsobem ovlivňuje celkový vzhled každé místnosti. Ještě než si zvolíte konkrétní odstín, měli byste se zamyslet nad některými hledisky – např. o jakou místnost se jedná a jaké jsou její dispozice, k čemu bude sloužit a kolik času v ní budeme trávit.

Základní rozdělení barev

Obecně se barvy rozdělují do dvou skupin – na barvy teplé a studené. Každá z těchto skupin působí na člověka, jeho pocity, nálady a momentální rozpoložení zcela odlišně a ne všechny se hodí do každé místnosti.

Teplé barvy

Teplé barvy působí podle druhu a sytosti. Některé teplé barvy jsou příjemné a jiné zase příliš nápadné až dráždivé. Teplé barvy povzbuzují naší fyzickou aktivitu a zvyšují náš výkon. Mezi nejběžnější barvy patří hnědá, červená, žlutá, oranžová, žlutozelená, červenofialové a jejich další kombinace a odstíny.

Studené barvy

Studené barvy naopak naší aktivitu tlumí a uklidňují. Světlé tóny poskytují úlevu našemu zraku a podporují naši duševní aktivitu. V sytých odstínech však mohou působit nepříjemně. Mezi studené barvy se řadí zelená, modrá, fialová, tyrkysová a jejich kombinace.

Výběr koberce dle konkrétní barvy

Barvy dokážou opravdu mnohé. Díky vhodně zvolenému odstínu lze danou místnost buď zvětšit, nebo zmenšit, zkrátit nebo prodloužit, ubírat jim světlo, uklidňovat či dokonce znepokojovat. Rovněž lze také v místnosti zdůraznit její zajímavé detaily nebo naopak skrýt případné nedostatky.

Modrá barva

Mezi nejoblíbenější barvy, které se používají v interiéru, patří právě modrá. Tato barva působí uklidňujícím dojmem, proto se také nejčastěji používá v ložnicích či koupelnách. Převážně se používá v interiéru kusový koberec modrý, který se hodí do ložnic, obývacích pokojů či dětských pokojů v kombinaci s bílou barvou.

Zelená barva

Zelená je ideální barvou do kanceláře. Pokud chcete, aby vám mozek pracoval na sto procent a abyste neustále přicházeli s novými nápady, zvolte syté odstíny žluté, oranžové nebo zelené. Takové místnosti se pak dobře využijí tehdy, kdy je potřeba něco kreativně vymyslet.

Fialová barva

Fialová barva v sobě nese dynamičnost, statečnost ale svým způsobem i tajemnost. Tato barva dokáže nudný interiér proměnit v trendy místnost. Fialovou barvu lze kombinovat se všemi styly, proto ji lze použít téměř do všech místností. S fialovou barvou by se to v interiéru však nemělo přehánět. Fialové by proto měly být pouze doplňky např. kusový koberec fialový, který perfektně doplní zejména bílou podlahu a další nábytek.

Světlé barvy

Světlé barvy koberců dokážou celkový prostor v místnosti zvětšit a rozjasnit. Kusový koberec béžový např. perfektně doplní každou podlahu. Světlé barvy působí klidně a zodpovědně. Ve spojení s hnědým nábytkem pak působí solidně a vyvolávají podvědomý pocit zajištěnosti.

Nepodceňujte barvy

O tom, jak hodně člověka barvy ovlivňují, svědčí třeba i to, jak často se barevná přirovnání objevují v běžném hovoru. Využíváme například spojení “vidím rudě”, když jsme rozčilení, nebo “že svět je růžový”, když se zadaří. Odborníci už prokázali, že barvy ovlivňují i pracovní výkon.

Lidé, kteří mají nudnou práci a navíc pracují v místnosti vymalované šedou barvou, podávají dlouhodobě nižší výkon, než jejich kolegové na barevně lépe řešeném pracovišti. Navíc šedá ve větším množství může vést až k depresi.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>