Zahradní koutek k odpočinku

Určitě se mnou budete souhlasit, že není nic hezčího než odpočinek v klidu a zeleni. Zahrady, terasy, balkóny – to vše jsou místa, kde bývá relaxace nejlepší a nejúčinnější. My jsme se dnes soustředili na zahradní kout, který kromě toho, že by měl být krásný a oku lahodící, měl by také každého hned zlákat k příjemnému posezení. Doba, kdy stačilo vyndat na dvorek plastový stůl a židle, již dávno skončila.

Dnes je již běžné oslovit s úpravou takového koutku zahradního architekta. My si však myslíme, že v současnosti jsou k dostání natolik zajímavé a originální zařizovací kousky, že to není vůbec nutné. Ať již máte rádi jakýkoli styl, nabídka je mimořádně široká a bohatá.

Současný trend je především styl retro a historický. Dřevěný nábytek s patinou případně nábytek z tmavého kovu, vyšívané polštáře, které jako by na nás vypadly z dobových obrazů staré Anglie nebo Provence a kouzelné dekorace z dob našich babiček.

Volba sedacího nábytku by měla odpovídat potřebám i vašemu oblíbenému stylu, lepší je volit nábytek určený k venkovnímu použití, interiérové kusy totiž nemívají venku dlouhou životnost. Doladit jednotlivé kousky nábytku můžete třeba společným textilem – ubrusem, ubrousky a podsedáky na židle, které kromě své estetické funkce mají i praktický vliv na komfort sezení.

Zahradní koutek se většinou nachází kvůli praktičnosti a útulnosti někde v koutě mezi dvěma stěnami domu, stodoly či jiného hospodářského stavení. Pokud přirozené oddělení od zbytku zahrady netvoří části domu, je možné koutek oddělit třeba pěkným paravanem nebo květinovou výsadbou.

Za teplých letních večerů všichni rádi sedíme déle venku, proto se hodí do zahradního koutku umístit svítidlo nebo i několik svítidel podle velikosti prostoru. Pokud se posezení nachází poblíž stromů, pak je velmi dekorativní použití lampiónů či závěsných luceren.

Pokud máte zahradní koutek někde stranou bez možnosti zapojení do elektřiny, můžete využít solární osvětlení, které se dnes vyrábí v mnoha typech, tvarech a stylech, takže můžete spojit jeho funkčnost s dekorativním účelem. Dekorativní zahradní osvětlení být zabudované či zapíchnuté do země, závěsné stojací, stolní nebo i ve tvaru různých zvířat.

Autorka článku: Jana Nováková
Zdroje fotografií: Magnet 3Pagen

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>