Stolní pila je schopný pomocník. Jak si ale správně vybrat?

Bez ruční pily se neobejde žádný kutil a pro strýčka Příhodu by ji měl mít doma každý. Bezesporu jde o jeden z nejpraktičtějších nástrojů vůbec – ovšem stejně jako všechny ostatní má své limity. Pro některé úkoly je krajně neefektivní či dokonce zcela nepoužitelná. Čas od času mohou nastat situace, které vyřeší pouze těžší kalibr v podobě stolní pily. Ve vaší dílně by chybět neměla, a proto si přečtěte, na co se zaměřit při výběru.
Jak stolní pila funguje?

Stolní pily fungují na podobném principu jako ty ruční. Zásadní rozdíl spočívá v rozměrech a hmotnosti – oproti ručnímu nářadí jsou větší a těžší, a proto se obvykle umisťují nastálo. Na oplátku však nabízí podstatnou výhodu – poradí si s mnohem větším materiálem. Díky pracovní ploše (tzn. stolu, do něhož je pila integrována) je navíc manipulace se dřevem komfortnější.

Na jaké parametry se při výběru stolní pily zaměřit?

V případě stolní pily, podobně jako tomu je u ostatních dílenských nástrojů, si musíte ujasnit preference. Především si položte si otázky typu „jak často“ a „jakým způsobem“ budete zařízení využívat. Pokud sháníte pomocníka pro občasné řezání menších kusů, měl by vám stačit levnější a současně kompaktnější model.

Každodenní dříč již musí nabízet adekvátní porci výkonu. S kvalitní profi stolní pilou dostanete vyšší příkon, více otáček i dostatečně robustní a odolnou pracovní plochu. Počítejte však s tím, že takové zařízení váží až několik desítek kilogramů.

Existují i alternativy

Možná nakonec dojdete k závěru, že stolní pila není pro vaší dílnu to pravé ořechové, ale přesto se budete poohlížet po ideálním nástroji. Sortiment je naštěstí pestrý a můžete zvolit kompaktnější pilu s podstavcem (dobrá volba do menších prostorů) nebo rychloupínací stolní pilu, která má poněkud odlišnou konstrukci: také se skládá z pracovního stolu, ale materiál se k ní připevňuje úchytkou. Samotná pila se drží v ruce.

Hledání vhodné stolní pily usnadní specialista

Pro stolní pily platí stejná pravidla jako pro šroubové kompresory , zvedáky a další dílenské nástroje.  Když se po zařízení poohlédnete u odborníka, určitě vám na základě specifických požadavků doporučí správný typ i konkrétní model. Zkuste to v e-shopu Mantechnika.cz

Zdroj obrázku: PV productions / Shutterstock.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>