Porovnávání výkonu tepelných čerpadel – jak na něj?

Uvažujete o novém zdroji tepla v podobě tepelných čerpadel a začínáte porovnávat vybrané produkty? Právě pro vás jsou připraveny níže uvedené řádky, na kterých se dozvíte, jak se nedopustit základní chyby – nesprávného porovnávání výkonu tepelného čerpadla.

Topný faktor jako hlavní parametr při porovnávání

Topný faktor tepelného čerpadla, tj. efektivita jeho provozu, je ovlivněn zejména venkovní teplotou a teplotou výstupní vody. Čím nižší je venkovní teplota a vyšší požadovaná teplota vody v topném systému, tím více elektrické energie tepelné čerpadlo spotřebuje pro svůj provoz. Při porovnávání výkonu tepelného čerpadla je nutné brát v potaz stejné hodnoty, tj. venkovní teplotu a teplotu topné vody, nejlépe pak parametr A-7/W35, tj. -7  °C venkovní teplota, 35 °C teplota vody v topném systému. Informace o výkonu tepelného čerpadla hledejte v technickém listu a informačním listu, který je prodejce povinen vám poskytnout dle nařízení Evropské komise č. 811/2013.

S údaji o výkonu se podvádí

Bohužel, nepoctivé praktiky se nevyhýbají ani trhu s tepelnými čerpadly, kdy výrobci či dovozci uvádí mylné údaje o výkonu tak, aby učinily svůj produkt opticky lepším. Jako ochrana proti takovému nekalému jednání vznikla Evropská značka kvality Q, ocenění používané v 21 zemích Evropy, které tepelné čerpadlo získá poté, co jeho výkon ověří nezávislý zkušební ústav. Kromě samotného výkonu, podmínkou pro získání tohoto ocenění jsou:

  • Plná dvouletá záruka na tepelné čerpadlo a záruka 10 let na dodávky náhradních dílů.
  • Hlavní komponenty tepelného čerpadla musí být v souladu s národními předpisy a nařízeními.
  • Výrobce či dovozce tepelného čerpadla mají vybudovanou dostatečně kvalitní servisní síť 
  • Tepelné čerpadlo je dodáváno s návodem v národním jazyku.
  • Akustický výkon tepelného čerpadla je pravdivý a splňuje požadované parametry.

Při výběru tepelného čerpadla je tedy vhodné vzít v potaz, jestli produkt získal Evropskou značku kvality, protože pouze tehdy máte jistotu, že informace o výkonu jsou správné.

Zdroj obrázku: Hayyany / Shutterstock.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>