Tradiční stavební materiály – díl 2 : dřevo

V minulém díle našeho seriálu o tradičních stavebních materiálech jsme si představili obecné důvody renesance tradičních stavebních materiálů a doplňkový stavební materiál – kámen. Dnes si představíme materiál, který můžeme použít jako hlavní stavební materiál od podlahy až po půdu – dřevo.

Historie dřeva

Dřevo patří k nejtradičnějším a nejodolnějším stavebním materiálům. Důkazem toho mohou být dřevěné skandinávské kostely, které po staletí stojí i v těch nejextrémnějších klimatických podmínkách nebo tradiční roubené chalupy, které můžeme dodnes obdivovat ve skanzenech i u nás.

V posledním století ztrácelo dřevo na významu na úkor moderních materiálů, v posledních letech, ale patří k znovuobjeveným materiálům především v souvislosti s módou výstavby nízkoenergetických domů. Nyní se podíváme na vlastnosti a zároveň výhody, díky kterým je tento stavební materiál tak oblíbený.

Vlastnosti
Technicko – technologické vlastnosti: lehká zpracovatelnost a spojitelnost, vysoká pevnost a minimální hmotnost, odolnost vůči kyselinám a zásadám, stabilita rozměrů při poklesu teploty
Biologické a ekologické vlastnosti: dřevo je přírodní difúzní (dýchající) materiál, který výborně vyrovnává vlhkost, je elektricky neutrální a neradioaktivní, neprodukuje škodlivé látky, nevodí teplo (dobrá tepelná izolace a akumulace), tlumí zvuk a vibrace, neutralizuje škodlivé plyny a v neposlední řadě příjemně voní a nezatěžuje životní prostředí.
Estetické vlastnosti: dřevo je na pohled velmi příjemný materiál a většinou dobře zapadá do okolní krajiny
Hospodářské vlastnosti: i z hlediska místního hospodářství je dřevo velmi výhodné – zaměstnanost, snadná manipulace, minimální spotřeba energie (pokud se samozřejmě nedováží ze zahraničí), hospodářské lesy poměrně rychle dorůstají

Dřevo má samozřejmě i své stinné stránky, ale jejich poměrně málo. Mezi ty významné patří nebezpečí napadení škůdci, nutnost ochrany před povětrnostními vlivy a nerovnoměrné technické hodnoty dřeva. Většinu těchto nevýhod lze minimalizovat výběrem správného druhu dřeva – tvrdé nebo měkké, jádrové, odolné vůči škůdcům a houbám, povětrnostním podmínkám nebo ohni.

R. K.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>