Tradiční stavební materiály – díl 3 : nepálená hlína

Ve třetím díle seriálu o tradičních stavebních materiálech se blíže podíváme na nepálenou hlínu, tedy materiál, z něhož má své obydlí postavena více jak miliarda lidí na celém světě. Především v zahraničí+ už dnes není na hliněné domy pohlíženo pouze jako na chudinské bydlení a jsou naopak oceňovány výhodné vlastnosti nepálené hlíny.

Nepálená hlína byla v minulosti nejrozšířenější stavební materiál na světě, v minulém století ale byla podobně jako dřevo vytlačena moderními materiály. Důvody renesance tohoto materiálu jsou na rozdíl od dřeva spíše ekonomické, i když nepálená hlína (na bázi nově vyvinutých technologií) v USA nebo Japonsku je považována za exkluzivní materiál. Znovuobjevení tohoto materiálu má na svědomí především energetická krize 70. Let, kdy bylo třeba řešit např. katastrofální množství bezdomovců ve třetím světě.

Výhody nepálené hlíny
celosvětový výskyt
cenová výhodnost
trvanlivost
snadná zpracovatelnost
snadné provedení rekonstrukce, popřípadě sanace
nízké energetické náklady na zpracování a dopravu
zdravé prostorové klima
difúzní materiál
regulace vlhkosti vzduchu
vázání škodlivých a zapáchajících látek
akumulace tepla a tepelná izolace
dobré zvukoizolační vlastnosti
ekologická šetrnost

Uplatnění hlíny

Hlína je málo odolná vůči povětrnostním vlivům. Této negativní vlastnosti se ale dá předejít aplikací vhodných ochranných opatření. Především kombinace se dřevem nabízí téměř neomezené možnosti. Hlavně v zahraničí se díky výhodám nepálené hlíny začíná zvyšovat poptávka po hliněných produktech. Z hliněného prášku dodávaného v sáčcích se dá jednoduše připravit omítka, malta, potěr nebo nátěrová hmota. Na trhu jsou také hliněné cihly, které se výborně uplatní i v chladnějším klimatu. Perspektivně se jeví také pevné hliněné desky na budování podlah a stěn.

R. K.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>