Schody, moderní schody nebo nerezové schody?

Stavíte nebo chcete postavit dům, ale nízkopodlažní domy typu bungalov Vás neoslovily, a tak stojíte před otázkou jaké vybrat schodiště? Schodiště je komunikační páteří domu a musí být kvalitní a funkční. Může se stát dominantou interiéru, nebo může být součástí interiéru, se kterým splyne. Ať tak či tak, je třeba dát si při jeho výběru záležet. Na prvním místě je totiž bezpečnost.

Schodiště by mělo být snadno udržovatelé a mělo by být přece jen trochu stranou centra dění, nejen kvůli hlučnosti ale i z hygienického hlediska. Hodláte-li totiž po něm chodit v botách, je třeba počítat s tím, že nečistoty z bot popadají do okolí schodů.

Při návrhu a provedení schodiště se musíte držet platnými předpisy, které stanovují nejen bezpečnostní kritéria. Pokud byste toto nedodrželi, nemusí Vám schodiště projít kolaudačním řízením.

Pamatovat musíme na to, že schodiště nesmí být kluzké a nemělo by mít ostré hrany, o které bychom se mohli zranit. Také je vhodné schodiště řádně osvětlit, aby na něm bylo vidět i v nočních hodinách. Naprostou samozřejmostí u schodišť je zábradlí, které musí být odolné zatížení shora i ze stran.

Styl schodiště by měl odpovídat celému dojmu domu. Pokud jste vyznavači tzv. barokního stylu, jen těžko se Vám bude hodit skleněné schodiště.

Pokud chcete schodiště jako dominantu vstupních prostor, vhodné bude nerezové schodiště. Náročnost zpracování nerezové oceli je zařazuje k finančně dražším produktům, nicméně její přednosti vyšší cenu bohatě kompenzují. Nerezové schody se většinou kombinují s dalšími luxusními materiály jako je sklo, umělý kámen, mramor, či exotické dřevo. Pro použití do exteriéru hovoří jejich velmi dlouhá životnost a bezúdržbovost. Stačí pravidelně schody otírat  vlhkým hadrem a schodiště je permanentně čisté.

V moderních interiérech lze pracovat s nepřebernou kombinací materiálů. Díky tomu máte možnost  vyhnout se tradičnímu celodřevěnému schodišti a zvolit například kombinované schodiště.

U kombinovaných schodišť se používají vysušené lepené tvrdé dřevěné masivní materiály především buk, dub, a další. Ty se kombinují s kovem v různé povrchové úpravě, mramorem, umělým kamenem a především s nerezovou ocelí, která má vysokou užitnou, estetickou a v neposlední řadě hygienickou hodnotu. Kombinovaná schodiště jsou vhodná zejména pro ty, kteří preferují např. dřevěná schodiště v kombinaci s kovovou konstrukcí a designovým zábradlím (nerez, sklo).

Velice populární jsou obkládaná schodiště, kde jako konstrukce slouží betonové schody, které následně obloží dřevem.

Zda sáhnete spíše po schodech nerezových nebo po moderních obkládaných nebo kombinovaných záleží na Vás a na Vašem interiéru. Mějte šťastnou ruku při výběru.

Zdroj: www.kmkdesign.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>