Velký koberec vybírejte pečlivě, jinak celý prostor esteticky znehodnotíte

Opravdu velký a dobře vybraný koberec skvěle propojí veškerý svěřený prostor a dodá mu tolik potřebnou hloubku. Ne vždy je však nutné táhnout ho doslova od stěny ke stěně. Naopak, leckdy jsou výhodnější docela jiné způsoby.

Než se rozhodnete pro tu správnou velikost koberce, změřte si prostor, do kterého jej budete finálně pokládat. Pamatujte si, že mezi stěnou a jeho okrajem je vždy dobré nechat 30 až 40 centimetrů prostoru. Toto řešení vypadá za všech okolností nejlépe.

Odtažení koberců od stěn má své výjimky

Toto pravidlo však nelze uplatnit vždy. Pokud například pořizujete pokrytí podlahy do jídelny, pak by měl být dostatečně široký na to, abyste mohli židle při sezení jednoduše posunout pryč a ony se přitom o kraj koberce ani náhodou nezachytily. Někdy se tedy dotažení až ke stěnám nevyhnete (v takovém případě však nezapomeňte na ochranné lišty).

V obývacím pokoji zvolte takovou velikost, která vám umožní doprostřed koberce umístit konferenční stolek a případně i sedačku či křesla. Další nábytek by však na koberci být neměl. A specifická pravidla platí i pro běhouny, ty by totiž měly odstup od zdí udržovat větší.

Jak vybrat vhodný tvar

Nejběžnější provedení koberců, které lze zakoupit, je jednoznačně obdélník. Ovšem k mání jsou i oválné a čtvercové tvary. Výběr toho správného provedení rozhodně nepodceňujte. Velmi výrazně totiž ovlivňuje rovnováhu předmětů a celkového zařízení místnosti. 

  • V přechodových prostorách (chodby apod.) tak volte spíše jednoduché obdélníkové tvary. 
  • Ve větších místnostech pak vyniknou i jiná provedení. 

A nezapomeňte tuto textilii sladit i se vzhledem použitých závěsů, dekoračních polštářků apod. Dohromady dokážou prostor perfektně propojit a dodat mu kýženou eleganci a útulnost.

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>