Co je to hygge? Klíč ke šťastnému domovu! 

Dánové se pravidelně umisťují na předních místech žebříčků těch nejspokojenějších národů. Hygge (čtěte hüke) je způsob, jak si udělat život šťastnějši. Dánové z tohoto životního stylu vědu nedělají, zkrátka takto přirozeně žijí.

Celosvětovým fenoménem se jejich životní styl stal vlastně až poté, co se o něm začalo psát na britských serverech, odkud se rozšířil do Spojených států. Tam se tento styl života stal velkou inspirací. Vydáno bylo hned několik desítek knih a příruček o tom, jak žít hygge.

Zajímá vás, v čem hygge spočívá? 

Hygge je vlastně umění udělat si život šťastnější. Ovšem pozor, hygge neznamená, že máme pasivně čekat, až ona pohoda přijde. Musíme proto něco sami udělat.

Třeba práci si můžete udělat příjemnější, když si uvaříte svůj oblíbený čaj, či koupíte čerstvé květiny na stůl (dovolí-li vám to pracovní prostředí).

Jak si udělat hygge v domácnosti?

Základem jsou svíčky. Pořiďte si svíčky, které se vám budou líbit nejrůznějších tvarů. A kdykoli to bude možné, zapalte je. Přišli na návštěvu přátelé? Zapalte svíčky. Dáváte si horkou koupel? Zapalte svíčky. Pustíte si večer film? Zapalte svíčky. Jdete večeřet (co na tom, že jen chleba s máslem)? Zapalte svíčky.

pohoda

Vytvořte si doma svůj hyggekrog, tedy útulný koutek, kde se rádi uchýlíte po náročném dni. Může to být široký parapet u okna, křeslo u knihovny nebo kousek sedačky s pohodlnými polštáři.

Kromě svíček si tak přiďte i teplý pléd a polštáře. Není nad to se zachumlat do deky a zapadnout polštáře. To ale nestačí, vypněte telefon, uvařte si kávu nebo čaj a prostě si hovte.

Photorepro: 0, Retoucher: Johan FlodinPhotorepro: 1, Retoucher: Johan FlodinV domácnosti si můžete vytvořit hygge za pomocí maličkostí. Někdy stačí zapálit svíčku, dát do vázy čerstvé květiny či si navlíknot teplé vlněné ponožky a vlézt si pod deku ke knížce. Nebo se v neděli dopoledne namísto uklízení a vaření oběda podívat s celou rodinou na film a chroupat u toho křupky. Hygge je prostě radost přítomného okamžiku.

Tak co uděláte u vás doma, abyste mohli žít hygge?

Sandra Š.
foto: ikea.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>